Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [10.05.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [10.05.2023]

Redaktor: Albert Czajkowski
kurs kryptowalut 10 maja 2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 10 maja 2023 roku


Spis treści:


Inflacja w USA spada a bitcoin rośnie

Zgodnie z danymi Bureau of Labor Statistics, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w USA wyniósł w kwietniu 4,9% wobec prognozowanych przez analityków 5,0%. Tym samym inflacja w Stanach Zjednoczonych nieznacznie spadła od marca, kiedy wynosiła 5% w ujęciu rok do roku.

Informacje wywołały zmienność na rynkach akcji i kryptowalut, a BTC przebił barierę 28 000 dolarów.


CBDC nie stanowią zagrożenia?

Banki centralne nie dbają o to, „ile ludzie wydają na kanapki”, powiedział CEO Quant, firmy zajmującej się rozwojem cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).

Czytaj więcej: Deweloper CBDC: bank centralny nie dba o to, ile ludzie wydają na kanapki


Spotify usunęło tysiące utworów wygenerowanych przez AI

Platforma Spotify usunęła 7% (dziesiątki tysięcy) utworów stworzonych przez muzyczny start-up AI Boomy. Serwis streamingowy zaczął bowiem otrzymywać skargi dotyczące oszustw na platformie. Boomy podobno miało sztucznie generować liczbę przesłuchań utworów. Firma jednak zaprzeczyła jakiejkolwiek manipulacji.

Czytaj więcej: Spotify usunęło tysiące utworów wygenerowanych przez AI


Joe Biden chce ściągnąć z rynku kryptowalut więcej pieniędzy

Prezydent Joe Biden we wtorek skrytykował “zamożnych inwestorów z rynku kryptowalut”. Jego zdaniem Kongres “powinien zlikwidować luki podatkowe, które pomagają” tego typu osobom.

Czytaj więcej: Joe Biden: luka w opodatkowaniu kryptowalut to 18 mld $


Filipińska policja uratowała ponad 1000 ofiar handlu ludźmi. Zmuszano ich do krypto-scamów

Filipińska Policja Narodowa (PNP) uratowała ponad 1000 ofiar handlu ludźmi. Osoby te były zmuszane do pracy przy krypto scamie nawet po 18 godzin dziennie. Władze aresztowały 12 podejrzanych. Zostaną oni skarżeni o handel ludźmi.

Wśród sprawców znalazło się siedmiu obywateli Chin, czterech Indonezyjczyków i Malezyjczyk. Ofiary natomiast pochodziły głównie z Azji, w tym z Wietnamu (389), Chin (307), Filipin (171), Indonezji (143), Nepalu (40), Malezji (25), Myanmaru (7), Tajlandii (5), Tajwanu (2) i Hongkongu (1).

Czytaj więcej: Filipińska policja uratowała 1090 ofiar handlu ludźmi. Zmuszano ich do krypto-scamów


Kapitalizacja rynkowa tokenów BRC-20 przekracza 1 mld USD

Całkowita kapitalizacja rynkowa tokenów BRC-20 przekroczyła po raz pierwszy 1 mld USD. Najpopularniejsze tokeny mintowane w sieci bitcoin to obecnie przeważnie memecoiny, w tym: ORDI, NALS, VMPX, PEPE i MEME, których kursy odznaczają się wysoką zmiennością.

Czytaj więcej: Kapitalizacja rynkowa tokenów BRC-20 przekracza 1 mld USD


Deweloperzy dodadzą wsparcie dla tokenów BRC-20 do Lightning Network

Zespół związany z OmniBOLT oświadczył, że pracuje nad integracją tokenów BRC-20 z Lightning Network (LN) “dla szybszych i bardziej wydajnych transakcji”.


Goldman Sachs i Microsoft dołączają do korporacyjnego blockchaina od Digital Asset

Amerykański specjalista od rozwiązań instytucjonalnych Digital Asset ogłosił uruchomienie skoncentrowanego na prywatności blockchaina Canton Network.

Do projektu dołączą: Goldman Sachs, Moody’s, DRW, Microsoft, BNP Paribas, Cboe Global Markets, Cumberland, Deloitte, Deutsche Börse Group, Paxos, S&P Global, SBI Digital Asset Holdings i wiele innych firm.


Kryptowaluty warte 1 miliard $ w bilansie PayPal

Do końca pierwszego kwartału 2023 r. w bilansie PayPal znajdowały się kryptowaluty o wartości 943 mln USD. Gigant płatności online pozwala klientom kupować, sprzedawać, odbierać, wysyłać i przechowywać cyfrowe aktywa i to właśnie do nich należą środki ujęte w sprawozdaniu firmy. –> źródło: CryptoPotato


Litecoin zyskuje na kłopotach bitcoina

Wzrost opłat w sieci bitcoina spowodował rekordową aktywność na blockchainie litecoina. 8 maja LTC odnotował ponad 525 000 dziennych transakcji. Kryptowaluta nazywana cyfrowym srebrem zyskuje na popularności, gdy tokeny BRC-20 i inskrypcje Ordinals podnoszą koszt transferu BTC. –> źródło: CoinDesk


Grayscale dąży do wystawienia 3 nowych funduszy ETF

9 maja Grayscale poinformował o uruchomieniu swojego nowego ramienia — Grayscale Funds Trust — mającego zarządzać produktami finansowymi spółki będącymi w obrocie publicznym. Ponadto firma złożyła do SEC wniosek o rejestrację trzech nowych funduszy ETF, czyli ETF Ethereum Futures, ETF Global Bitcoin Composite i ETF Privacy. –> źródło: Cointelegraph


Sprawca ataku na Twittera przyznał się do winy w USA

Joseph O’Connor, obywatel Wielkiej Brytanii stojący za udanym atakiem na Twittera z 2020 roku, został ekstradowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie przyznał się do popełnienia przestępstwa. Podczas hacku przejął wiele głośnych kont na Twitterze – w tym konto CoinDesk – i wykorzystano je do promowania oszustwa polegającego na rozdawaniu bitcoinów. Jego łupem padło wówczas ponad 11 BTC. 23-latek angażował się także w ataki sim swap na wysoko postawionych menadżerów z branży krypto, w których ukradł cyfrowe aktywa o wartości 794 000 USD. Wyrok w jego sprawie zapadnie pod koniec czerwca. –> źródło: CoinDesk


Węgierski Bank Centralny nie widzi potrzeby emisji CBDC

W tej chwili nie widzimy bezpośredniej potrzeby wprowadzenia CBDC na dużą skalę – powiedziała we środę Anikó Szombati, dyrektor ds. cyfryzacji Węgierskiego Banku Centralnego. Kraj bada jednak wykorzystanie cyfrowego forinta poprzez serię programów pilotażowych. –> źródło: CoinDesk

kurs kryptowalut 10 maja 2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.