Spotify usunęło tysiące utworów wygenerowanych przez AI | Wiadomości | CrypS.

Spotify usunęło tysiące utworów wygenerowanych przez AI

Redaktor: Michał Misiura
spotify AI

Platforma streamingowa Spotify usunęła 7% utworów stworzonych przez muzyczny start-up AI Boomy. Chodzi o “dziesiątki tysięcy” piosenek. Informację na ten temat przekazał Financial Times.


Dlaczego usunięto utwory? Serwis streamingowy zaczął otrzymywać skargi dotyczące oszustw na platformie. Według źródeł FT, gigant branży muzycznej Universal Music Group (UMG) zaalarmował dostawców usług streamingowych o “podejrzanej aktywności” związanej z utworami od AI Boomy.

W rezultacie platforma usunęła wygenerowane przez AI utwory ze względu na podejrzenia o sztuczne podbijanie liczby przesłuchań za pomocą botów. Firma streamingowa napisała w oświadczeniu:

Sztuczny streaming jest długotrwałym problemem w całej branży. Spotify pracuje, aby rozwiązać problem w naszej usłudze.

Przedstawiciele Boomy zaprzeczyli jednak tym zarzutom. “Kategorycznie” zaprzeczyli też jakiejkolwiek manipulacji. Dyrektor generalny Universal Music Group Lucian Grange powiedział inwestorom:

Gwałtowny rozwój generatywnej AI, jeśli nie zostanie powstrzymany, zwiększy przepływ niechcianych treści na platformach i stworzy problemy związane z prawami autorskimi.

Przypomnijmy, że w kwietniu UMG wezwało serwisy streamingowe do usunięcia muzyki generowanej przez AI. Wytwórnia zażądała również zamknięcia dostępu do swojego katalogu dla twórców algorytmów generatywnych.

W tym samym miesiącu piosenkarka Grimes poparła kreatywność AI. Zaoferowała również 50% tantiem od “udanej” muzyki stworzonej przy użyciu jej głosu. W maju piosenkarka wypuściła oprogramowanie do naśladowania jej wokalu.

spotifyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.