Prezydent Iranu wzywa do szybkiego uregulowania branży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Prezydent Iranu wzywa do szybkiego uregulowania branży kryptowalut

Michał Misiura
iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import

Prezydent Iranu Hassan Rouhani, zabrał głos podczas rządowej Rady Gospodarczej, apelując o uchwalenie regulacji dla kryptowalut, tak szybko jak to tylko możliwe. Według głowy państwa prawodawstwo jest szczególnie ważne, ponieważ może ochronić obywateli przed nieuczciwymi firmami.

We wtorek irański prezydent Hassan Rouhani odniósł się do rosnącej popularności kryptowalut i wyraził zaniepokojenie, że obywatele Iranu mogą próbować wejść na rynek w nieprofesjonalny sposób, padając ofiarą nieuczciwych pośredników.

Aby zalegalizować kryptowalutową działalność i chronić ludzki kapitał na tym obszarze, musimy jak najszybciej wymyślić rozwiązanie oraz ustanowić i przekazać niezbędne przepisy i instrukcje – powiedział Rouhani na posiedzeniu Rady Gospodarczej.

4-miesięczny zakaz kopania bitcoina

Dwa tygodnie temu, pod koniec maja, Rouhani polecił zamrozić cały sektor wydobycia kryptowalut, z uwagi na wysokie obciążenie sieci, które prowadziło do blackout’ów w wielu irańskich miastach. Główną przyczyną przerw w dostawach prądu była susza, która odbiła się negatywnie na wytwarzaniu energii wodnej. Zdaniem władz, w tym samym czasie górnictwo kryptowalut wykorzystywało ponad 2 GW prądu dziennie. Irańscy urzędnicy wyliczyli, że 85% górników działa nielegalnie, bez państwowej licencji. Próbowali walczyć z nimi wysyłając szpiegów oraz grożąc grzywnami. Żadna z metod nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i w związku z tym 26 maja prezydent Rouhani wydał polecenie wstrzymania kopania kryptowalut do 22 września. Pewne jest jednak tylko to, że swoje operacje wstrzyma 15% legalnych górników.

Iran zalegalizował kopanie kryptowalut, a osoby które chcą zdobyć pozwolenie na działalność muszą udać się do Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu. Według niektórych szacunków z kraju pochodzi około 4,5% hashrate’u bitcoina. Wykopane kryptowaluty są skupowane przez państwo, które coraz chętniej używa ich do omijania sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. W ostatnim czasie Iran zezwolił na używanie kryptowalut do rozliczeń w międzynarodowym handlu za pośrednictwem banków i licencjonowanych kantorów.

iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import
reklama
reklama