Prezydent Iranu wzywa do szybkiego uregulowania branży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Prezydent Iranu wzywa do szybkiego uregulowania branży kryptowalut

Michał Misiura
iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import

Prezydent Iranu Hassan Rouhani, zabrał głos podczas rządowej Rady Gospodarczej, apelując o uchwalenie regulacji dla kryptowalut, tak szybko jak to tylko możliwe. Według głowy państwa prawodawstwo jest szczególnie ważne, ponieważ może ochronić obywateli przed nieuczciwymi firmami.

We wtorek irański prezydent Hassan Rouhani odniósł się do rosnącej popularności kryptowalut i wyraził zaniepokojenie, że obywatele Iranu mogą próbować wejść na rynek w nieprofesjonalny sposób, padając ofiarą nieuczciwych pośredników.

Aby zalegalizować kryptowalutową działalność i chronić ludzki kapitał na tym obszarze, musimy jak najszybciej wymyślić rozwiązanie oraz ustanowić i przekazać niezbędne przepisy i instrukcje – powiedział Rouhani na posiedzeniu Rady Gospodarczej.

4-miesięczny zakaz kopania bitcoina

Dwa tygodnie temu, pod koniec maja, Rouhani polecił zamrozić cały sektor wydobycia kryptowalut, z uwagi na wysokie obciążenie sieci, które prowadziło do blackout’ów w wielu irańskich miastach. Główną przyczyną przerw w dostawach prądu była susza, która odbiła się negatywnie na wytwarzaniu energii wodnej. Zdaniem władz, w tym samym czasie górnictwo kryptowalut wykorzystywało ponad 2 GW prądu dziennie. Irańscy urzędnicy wyliczyli, że 85% górników działa nielegalnie, bez państwowej licencji. Próbowali walczyć z nimi wysyłając szpiegów oraz grożąc grzywnami. Żadna z metod nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i w związku z tym 26 maja prezydent Rouhani wydał polecenie wstrzymania kopania kryptowalut do 22 września. Pewne jest jednak tylko to, że swoje operacje wstrzyma 15% legalnych górników.

Iran zalegalizował kopanie kryptowalut, a osoby które chcą zdobyć pozwolenie na działalność muszą udać się do Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu. Według niektórych szacunków z kraju pochodzi około 4,5% hashrate’u bitcoina. Wykopane kryptowaluty są skupowane przez państwo, które coraz chętniej używa ich do omijania sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. W ostatnim czasie Iran zezwolił na używanie kryptowalut do rozliczeń w międzynarodowym handlu za pośrednictwem banków i licencjonowanych kantorów.

iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.