Iran zezwala na kryptowalutowe płatności za import towarów | Wiadomości | CrypS.

Iran zezwala na kryptowalutowe płatności za import towarów

Michał Misiura
iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import

Bank Centralny Iranu (CBI) ogłosił, że banki oraz licencjonowane kantory, mogą korzystać z kryptowalut do płatności w międzynarodowym handlu. Kraj przygotowuje także kompleksowe ramy regulacyjne dla rynku krypto. Ich propozycję poznamy w przyszłym tygodniu. 

Zgodnie z prawem, które obowiązuje w Iranie, licencjonowane kopalnie kryptowalut muszą sprzedawać wydobyte środki bezpośrednio do banku centralnego kraju. Po zmianie przepisów w październiku zeszłego roku, CBI zaczął wykorzystywać je do finansowania importu. Główną korzyścią płynącą z rozliczeń w kryptowalutach, jest dla Iranu możliwość ominięcia sankcji gospodarczych, nałożonych na kraj. Wiadomo o tym, że bitcoiny są używane m.in w handlu z Wenezuelą.

Od kilku dni podobną szanse mają także mniejsze instytucje finansowe oraz kantory. W praktyce oznacza to szerszy dostęp do wykorzystania kryptowalut w międzynarodowym handlu dla całej irańskiej gospodarki.

Ramy prawne dla kryptowalut w Iranie

Na przestrzeni ostatnich lat można obserwować stopniową zmianę stanowiska Iranu w odniesieniu do kryptowalut. Od wrogiej postawy jego podejście wyewoluowało w pragmatyczną adopcję cyfrowych aktywów, które stały się jednym z instrumentów finansowych w rękach państwa. Poza uregulowaniem wydobycia kryptowalut, Iran wciąż nie ma jednak jasnych przepisów dotyczących reszty branży. Wkrótce może się to zmienić.

Specjalna komisja gospodarcza od dłuższego czasu zajmuje się kompleksową analizą irańskiego rynku kryptowalut. Zgodnie z zapowiedzią jej szefa, Mohammadreza Pourebrahimi’ego, wyniki prac zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. Wraz z nimi pojawi się projekt ustawy, która określi regulacje dla branży kryptowalut. Wciąż nie ma jednak żadnych przesłanek, które pomogłyby odpowiedzieć na pytanie, czy będą to zmiany na lepsze czy gorsze.

Według aktualnych przepisów wszyscy górnicy kryptowalut działający w Iranie muszą posiadać licencję. Wydobyte środki trafiają do państwa, które zwalcza nielegalne kopalnie. Na początku tego roku, władze Iranu skonfiskowały 45 000 koparek. Do tego czasu zamknęły 1620 nielegalnych farm wydobywczych.

iran zezwala bankom i kantorom na płatności w kryptowalutach za import
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.