Iran: Górnicy, którzy kopią w domu muszą liczyć się z grzywną | Wiadomości | CrypS.

Iran: Górnicy, którzy kopią w domu muszą liczyć się z grzywną

Zerelik Maciej
bitcoin mining w iranie

Rząd Iranu nadal ściśle monitoruje przemysł miningowy. Tym razem wprowadził nowe środki przeciwko górnikom kopiącym kryptowaluty w domu.

Mostafa Rajabi, rzecznik Ministerstwa Energii Iranu, powiedział, że wydobywanie kryptowalut za pomocą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym nie jest legalne. Zatem górnicy, którzy kopią cyfrowe aktywa w domu będą musieli liczyć się z wysokimi grzywnami. Tak podała w niedzielę lokalna agencja informacyjna The Tehran Times.

Górnicy kryptowalut korzystający z domowej energii będą również zobowiązani do zapłaty odszkodowania za potencjalne szkody wyrządzone sieci elektrycznej.

Rajabi stwierdził, że rząd podjął te środki, aby poradzić sobie z niedoborem energii w Iranie. Niedobór jest wynikiem zagranicznych sankcji nałożonych na węglowodory i zmniejszonej produkcji hydro energii ze względu na mniej niż średnie opady deszczu.

Rajabi stwierdził, że nieautoryzowane wydobywanie kryptowalut może uszkodzić lokalną sieć energetyczną i doprowadzić do przerw w dostawie prądu. W zeszłym tygodniu powiedział też, że aż 87% operacji wydobywania kryptowalut w Iranie jest nielegalnych.

Kryzys energetyczny w Iranie skłonił rząd do ścisłej regulacji branży. Jeszcze w 2018 roku sekretarz Najwyższej Rady Cyberprzestrzeni Iranu powiedział, że różne ministerstwa rządu tego kraju zaakceptowały górnictwo jako sektor przemysłu. Ostatecznie rząd irański zatwierdził wydobycie kryptowalut jako działalność przemysłową w 2019 roku, poddając ją systemowi licencjonowania.

W kwietniu bank centralny upoważnił banki i licencjonowane sklepy do korzystania z kryptowalut jako zapłaty za import. Kraj chciał w ten sposób złagodzić wpływ sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone.

bitcoin mining w iranie
reklama
reklama