Pozwana giełda kryptowalut osiąga porozumienie z SEC | Wiadomości | CrypS.

Pozwana giełda kryptowalut osiąga porozumienie z SEC

Patryk Chodyniecki
szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowy

Giełda kryptowalut Bittrex oraz jej współzałożyciel i były dyrektor generalny, William Shihara, doszli do porozumienia z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).


Ugoda dotyczy postępowania w zakresie zarzutów prowadzenia niezarejestrowanej giełdy papierów wartościowych.

Szczegóły ugody z SEC

Według informacji z 10 sierpnia, Bittrex oraz Bittrex Global zgodziły się zapłacić 14,4 mln dolarów w ramach konfiskaty (zwrotu nienależnie uzyskanych środków), 4 mln dolarów odsetek oraz 5,6 mln dolarów w ramach kar cywilnych. Powyższe kwoty mają zamknąć dalsze spory z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Warto zaznaczyć, że oficjalne porozumienie wciąż oczekuje na zatwierdzenie sądowe.

Oświadczenie dyrektora ds. egzekwowania prawa SEC

Gurbir Grewal, dyrektor ds. egzekwowania prawa w SEC, stwierdził, że: 

Przez lata Bittrex współpracowało z emitentami tokenów, aby oczyścić ich oświadczenia online z wszelkich oznak, że były to kontrakty inwestycyjne – wszystko następowało w celu uniknięcia federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. Dzisiejsze porozumienie jasno pokazuje, że nie można unikać odpowiedzialności, po prostu zmieniając etykiety lub modyfikując opisy transakcji. Wynika to z faktu, że znaczenie ma ekonomiczna rzeczywistość tych ofert.

Oświadczenie Williama Shihary

Shihara nazwał ugodę dobrym wynikiem, dodając, że Stany Zjednoczone muszą ”znaleźć równowagę między promowaniem innowacji, zachęcaniem przedsiębiorców a potrzebą ochrony konsumentów”. Shihara pełnił funkcję dyrektora generalnego Bittrex od momentu założenia giełdy w 2014 roku do swojego odejścia w 2019 roku.

Kontekst prawny

W skardze złożonej w kwietniu tego roku SEC zarzuciła Bittrex i Shiharze prowadzenie niezarejestrowanej krajowej giełdy papierów wartościowych, brokera i agencji rozliczeniowej. Regulator finansowy wszczął również oddzielne postępowanie egzekucyjne przeciwko Bittrex Global za prowadzenie wspólnej księgi zleceń wraz z Bittrex. Z tych powodów zawarta ugoda jest światełkiem w tunelu odnośnie potencjalnego zamknięcia postępowania. 

Podsumowanie

Porozumienie między Bittrex a SEC podkreśla rosnące napięcia i wyzwania regulacyjne w sektorze kryptowalut. Wynik tej sprawy może mieć wpływ na przyszłe decyzje regulacyjne w USA, a także na działalność innych platform handlowych. Miejmy nadzieję, że zawarta ugoda pomoże załagodzić sytuację w branży krypto. 

szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.