Copy trading - pasywne zarabianie na kryptowalutach 2023

Copy trading – pasywne zarabianie na kryptowalutach 2024

14 min
Copy trading kryptowalutami Altcoiny

Copy trading, czyli automatyczne kopiowanie strategii inwestycyjnych doświadczonych traderów, staje się coraz bardziej popularne, także na rynku kryptowalut. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, nawet początkujący inwestorzy mogą generować pasywne zyski, korzystając z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów.


W tym artykule przyjrzymy się bliżej kopiowaniu czyichś transakcji i portfeli, omówimy zalety, wady i zagrożenia copy tradingu, a także przedstawimy instrukcję, jak zacząć swoją przygodę z tą strategią na przykładzie platform Binance oraz eToro, czyli jednych z najpopularniejszych obecnie serwisów oferujących tego typu usługi. Omówimy również inne platformy, które wprowadziły tę funkcję, takie jak ByBit czy KuCoin oraz przyjrzymy się brokerom Forex (FX) i kontraktów na różnicę (CFD), którzy również oferują usługi copy tradingu.


Spis treści:


Co to jest copy trading w krypto? Pasywne zarabianie na kryptowalutach

Copy trading (inaczej też mirror trading) to metoda inwestycyjna, która pozwala na automatyczne kopiowanie strategii i transakcji innych inwestorów. W kontekście kryptowalut pozwala ona na śledzenie portfeli i transakcji doświadczonych traderów, którzy osiągają wysokie stopy zwrotu.

Dzięki temu nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w inwestowaniu w kryptowaluty, mogą korzystać z wiedzy i umiejętności profesjonalistów, osiągając pasywny dochód na rynku cyfrowych aktywów (lub innych instrumentów finansowych).

Jest to metodologia wyboru transakcji, która zdobyła swoją popularność na rynkach FX/CFD. Strategia ta pozwala inwestorom na kopiowanie i realizację transakcji doświadczonych i odnoszących sukcesy inwestorów, w czasie prawie rzeczywistym, na własnych kontach. Mirror trading był początkowo dostępny tylko dla klientów instytucjonalnych, ale już ponad dekadę temu został udostępniony inwestorom detalicznym. Od momentu powstania na przełomie lat 2000, zainspirował inne podobne strategie, takie jak social trading.

Jak działa copy trading?

Copy trading opiera się na automatycznym kopiowaniu transakcji innych inwestorów. Aby skorzystać z tego rozwiązania, inwestor musi najpierw wybrać tradera, którego strategię chce kopiować. Następnie, na platformie inwestycyjnej, z której korzysta “podłącza” się do portfela wybranego tradera, co pozwala na automatyczne kopiowanie wszystkich jego transakcji.

Można używać różnych filtrów i kryteriów, takich jak: wyniki finansowe, ryzyko, aktywa, czas trwania transakcji itp. Po wybraniu tradera trzeba ustalić kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na kopiowanie jego transakcji. Można również ustawić parametry takie jak: stop loss (maksymalna strata), take profit (maksymalny zysk) lub pause copy (zatrzymanie kopiowania). Po potwierdzeniu operacji nasze konto zacznie automatycznie kopiować wszystkie transakcje wybranego tradera. To samo dotyczy jednak strat.

Gdy trader, którego strategię kopiujemy, otwiera nową pozycję, na naszym koncie zostaje otwarta identyczna transakcja o proporcjonalnej wartości. Jeśli trader zamyka pozycję z zyskiem, my również zamykamy naszą pozycję z zyskiem, proporcjonalnym do kwoty, jaką zainwestowaliśmy poprzez copy trading.

Współczesne narzędzia copy tradingowe są bardzo rozbudowane i pozwalają śledzić nie tylko pojedyncze transakcje, ale całe portfele wybranych inwestorów oraz traderów, dopasowane do naszego profilu ryzyka, horyzontu inwestycyjnego oraz oczekiwanych stóp zwrotu.

Copy trading – zalety, wady, ryzyko. Czy to się opłaca?

Copy trading to stosunkowo nowa metoda inwestowania, która zdobywa coraz większą popularność. Może przynieść wiele korzyści, ale również wiąże się z pewnymi ryzykami. Warto zatem dokładnie przeanalizować jej zalety i wady, zanim zdecydujemy się na trading przy użyciu tej metody:

Zalety copy tradingu

Pasywne zarabianie – dzięki copy tradingowi inwestorzy nie muszą samodzielnie analizować rynku i podejmować decyzji inwestycyjnych. Wszystko odbywa się automatycznie, na podstawie strategii wybranego tradera. Jest to duże ułatwienie dla osób, które nie mają czasu na śledzenie rynków finansowych, czy też nie czują się na siłach, aby podejmować samodzielne decyzje inwestycyjne.

Dostęp do wiedzy i doświadczenia ekspertów – korzystając z copy tradingu, inwestorzy mają możliwość czerpania z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych traderów, co zwiększa szanse na osiągnięcie przyszłych zysków. Dobrze dobrany trader może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka oraz w wykorzystaniu możliwości, które inwestor samodzielnie mógłby przeoczyć.

Dywersyfikacja – inwestorzy mogą kopiować strategie kilku traderów, co pozwala na dywersyfikację portfela i zmniejszenie ryzyka. Dzięki temu, nawet jeśli jeden z traderów odnotuje straty, inne inwestycje mają szansę zrównoważyć wyniki.

Oszczędność czasu i wysiłku – nie musisz samodzielnie śledzić rynku i podejmować decyzji, co pozwala Ci zaoszczędzić czas i energię na inne sprawy. Nie musisz też uczyć się skomplikowanych analiz technicznych i fundamentalnych ani śledzić wiadomości i trendów rynkowych.

Kontrola – możesz sam wybrać traderów, kwotę i czas kopiowania, a także zatrzymać lub zmienić kopiowanie w dowolnym momencie. Możesz też ustawić limit straty (stop loss), który automatycznie zakończy kopiowanie, jeśli trader przekroczy określony poziom strat.

Edukacja – możesz uczyć się od najlepszych i podnosić swoje kompetencje. Możesz obserwować, jak traderzy podejmują decyzje, jakie narzędzia i wskaźniki używają, jak zarządzają ryzykiem i emocjami. Możesz też zadawać im pytania i komunikować się z nimi przez platformę.

Wady copy tradingu

Ryzyko strat – kopiowanie strategii nie gwarantuje zysków. Jeśli trader, którego strategię kopiujemy, poniesie straty, nasz portfel również zostanie dotknięty. Dlatego ważne jest, aby monitorować wyniki traderów, których strategie kopiujemy i być gotowym do zmiany strategii w razie potrzeby.

Brak kontroli nad inwestycjami – korzystając z copy tradingu, inwestor traci część kontroli nad swoimi inwestycjami, gdyż decyzje podejmuje za niego trader. Niektórzy inwestorzy mogą czuć się niekomfortowo, oddając taką odpowiedzialność w ręce innych osób.

Prowizje i opłaty – platformy oferujące copy trading często pobierają prowizje i opłaty za korzystanie z tej usługi. Mogą to być stałe opłaty abonamentowe, prowizje od transakcji czy procent od zysków. Warto zwrócić uwagę na te koszty, gdyż mogą one znacznie wpłynąć na ostateczne wyniki inwestycji.

Opóźnienia i błędy – mogą wystąpić problemy techniczne lub różnice cenowe między kontami tradera i kopiącego. To może spowodować, że transakcje będą wykonane później, po gorszej cenie lub w ogóle nie zostaną wykonane. To może wpłynąć na ostateczny wynik kopiowania.

Brak personalizacji – nie możesz wpływać na szczegóły transakcji, takie jak dźwignia, stop loss, take profit czy wielkość pozycji. Musisz zaufać traderowi, że wie, co robi i że ma podobną tolerancję na ryzyko jak Ty. Nie możesz też modyfikować lub anulować transakcji bez zakończenia kopiowania.

Copy trading może się opłacać, jeśli jesteś świadomy ryzyka i korzyści, które niesie ze sobą. Copy trading nie jest magicznym sposobem na zarabianie pieniędzy bez wysiłku, ale może być pomocnym narzędziem do poprawy Twoich wyników inwestycyjnych. Aby skutecznie korzystać z copy tradingu, musisz:

 • Wybrać odpowiednią platformę do copy tradingu, która jest bezpieczna, regulowana i oferuje szeroki wybór traderów i instrumentów.
 • Dokładnie sprawdzić traderów, których chcesz kopiować, analizując ich historię, statystyki, strategię i opinie.
 • Dostosować ustawienia kopiowania do swojego budżetu, ryzyka i celów.
 • Monitorować swoje konto i wyniki kopiowania, aby w razie potrzeby dokonać zmian lub zakończyć kopiowanie.
 • Dywersyfikować swoje portfolio i nie inwestować więcej niż możesz stracić.

Copy trading z Binance Futures – wprowadzenie do stosowania tej strategii

Krok 1: Zarejestruj konto Binance

W pierwszej kolejności musisz założyć sobie konto na platformie Binance (tutaj) oraz przejść pomyślnie weryfikację tożsamości na zasadzie Know Your Customer (KYC). Będzie Ci potrzebny do tego dokument tożsamości z Twoim zdjęciem. Gdy już otrzymasz potwierdzenie, że Twoje konto zostało poprawnie zweryfikowane, przejdź do opcji Futures, a dalej wybierz wariant Copy Trading. W międzyczasie zasil oczywiście swój portfel środkami, które chcesz przeznaczyć na poczet inwestycji na rynku kryptowalut.

Krok 2: Wybierz portfolio, które chcesz powielać

Przy wyborze portfela, którego ruchy inwestycyjne chcesz kopiować, wyfiltruj wszystko dostępne adresy według ROI, PNL, MDD itp, a następnie, gdy zaznaczysz któryś z nich, kliknij opcję “copy”.

Źródło: Binance.com

Krok 3: Wybierz, czy chcesz kopiować stałą kwotę transakcji czy tylko jej określony współczynnik

Zasoby na poczet inwestycji, którymi dysponuje trader, za którym chcesz podążać, mogą być o wiele wyższe niż poziom kapitału, jakim dysponujemy. Stąd warto się zastanowić czy chcemy ustawić stałą kwotę na transakcję lub może całkowitą kwotę inwestycji w portfelu, a system będzie przeprowadzać transakcję proporcjonalnie na podstawie wprowadzonej kwoty.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że minimalny poziom cenowy do copy tradingu wynosi 10 USDT w przypadku trybu stałej kwoty. W sytuacji, gdy ustalimy stały współczynnik transakcji, to minimalna kwota wynosi 100.

Źródło: Binance.com

Krok 4: Działaj, zarządzaj ustawieniami, dostosuj kluczowe parametry

Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością i jest podatny na wiele zewnętrznych czynników. Warto jest poświęcić odrobinę więcej czasu na dostosowanie konkretnych ustawień parametrów naszej strategii w stosunku do potrzeb, zamiarów i przede wszystkim możliwości.

Zapoznaj się dokładnie z umową, jaką zawierasz z platformą Binance jako brokerem, nim ją zaakceptujesz. Następnie kliknij w okienka “akceptuj” i “kopiuj”.

Miej na uwadze że: 

W trakcie działania opcji copy tradingu główny trader, czyli portfel, którego ruchy powielasz, może zwiększyć depozyt zabezpieczający jego pozycję. To natomiast może doprowadzić do tego, że Twoje pozycje staną się narażone na jego większe ryzyko zamknięcia. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie swoich pozycji oraz sytuacji w portfelu.

Copy trading na eToro – Jak zacząć? Instrukcja krok po kroku

eToro było pionierem na rynku copy tradingu oraz social tradingu i cały czas jest największą (i najpopularniejszą) platformą, która pozwala na automatyczne powielanie ruchów inwestycyjnych innych traderów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można inwestować jak najlepsi inwestorzy eToro, korzystając z ich wiedzy i doświadczenia. W tej sekcji artykułu przedstawimy, jak założyć konto na eToro i rozpocząć copy trading krok po kroku.

W kwietniu 2023 roku eToro nawiązało współpracę z Twitterem, pozwalając na bezpośredni handel akcjami, kryptowalutami i innymi aktywami z poziomu popularnej aplikacji z logiem kanarka. W ten sposób broker stał się w pełni społecznością platformą dla inwestorów indywidualnych. Zanim przejdziemy jednak dalej, warto podkreślić, że według statystyk podawanych przez eToro, pieniądze na platformie traci 77% rachunków inwestorów detalicznych. Trading nie jest prostą zabawą, nawet gdy korzysta się z copy tradingu.

Krok 1: Zarejestruj się na eToro

Aby skorzystać z copy tradingu, musisz najpierw zarejestrować się na eToro. Możesz to zrobić za pomocą swojego adresu e-mail, konta Facebooka lub konta Google. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i akceptacji warunków użytkowania, otrzymasz dostęp do swojego rachunku eToro. Przejdź na stronę: https://www.etoro.com/pl/ i postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

rejestracja konta na platformie etoro
Źródło: eToro

Krok 2: Zweryfikuj swoją tożsamość

Aby móc dokonywać wpłat i wypłat oraz korzystać z pełnej funkcjonalności platformy, musisz zweryfikować swoją tożsamość. Aby to zrobić, musisz przesłać skan lub zdjęcie swojego dowodu osobistego lub paszportu oraz dowód adresu zamieszkania (np. rachunek za media lub wyciąg bankowy). Proces weryfikacji może potrwać kilka dni.

weryfikacja kyc na etoro
Źródło: eToro

Krok 3: Wpłać środki na swoje konto

Aby rozpocząć copy trading, musisz mieć co najmniej 100 dol. na swoim koncie. Możesz wpłacić środki za pomocą różnych metod płatności, takich jak karta kredytowa/debetowa, PayPal, Skrill, Neteller lub przelew bankowy. Pamiętaj, że wpłata musi być dokonana w tej samej walucie, w jakiej jest prowadzone Twoje konto.

na etoro wpłacisz środki za pomocą karty
Źródło: eToro

Krok 4: Wybierz traderów do skopiowania

Teraz możesz przejść do strony “Odkryj”, gdzie znajdziesz tysiące traderów do skopiowania. Możesz filtrować ich według różnych kryteriów, takich jak poziom ryzyka, zwrot z inwestycji, aktywa handlowe czy lokalizacja. Możesz także zapoznać się z ich profilami, historią transakcji i statystykami. Wybierz traderów, którzy pasują do Twojej strategii i celów inwestycyjnych.

wybierz tradera którego będziesz kopiować

Krok 5: Rozpocznij kopiowanie

Po wybraniu traderów do skopiowania, wystarczy kliknąć przycisk “Kopiuj” i zdecydować, jaką kwotę chcesz im przeznaczyć. Minimalna kwota na jednego tradera to 50 dol. Po potwierdzeniu operacji, zaczniesz automatycznie powielać wszystkie ich ruchy inwestycyjne w proporcji do Twojej kwoty. Możesz kopiować maksymalnie 100 traderów jednocześnie.

zacznij copy trading
Źródło: eToro

Krok 6: Zarządzaj swoim portfelem

Copy trading nie oznacza braku kontroli nad swoim portfelem. Możesz w każdej chwili zatrzymać lub wznowić kopiowanie danego tradera lub dodać lub usunąć środki. Możesz także monitorować wyniki swoich kopii i dostosowywać je według własnego uznania. Pamiętaj jednak, że copy trading nie jest gwarancją zysku i niesie ze sobą ryzyko.

Brokerzy i giełdy kryptowalut oferujące copy trading

Oprócz eToro i Binance copy trading jest dostępny również na innych platformach, takich jak ByBit czy KuCoin. Proces rejestracji, weryfikacji i aktywacji copy tradingu na tych platformach jest podobny do opisanego powyżej dla eToro. Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji na innych platformach, warto dokładnie sprawdzić warunki, prowizje i opłaty, aby wybrać najlepszą opcję dla swoich potrzeb.

 • Binance – największa na świecie giełda do handlu kryptowalutami. Oferuje handel szeroką gamą altcoinów (zwykły i z dźwignią), wiele opcji kupna kryptowalut za tradycyjne środki (także PLN) oraz różne narzędzia i produkty inwestycyjne.  EDIT: Od 26.06.2024 copy trading dla klientów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) jest już niedostępny.
 • eToro – to platforma do inwestowania społecznościowego, która oferuje copy trading na kryptowaluty i inne aktywa. Możesz kopiować traderów z rankingu lub społeczności za pomocą funkcji CopyTrader lub CopyPortfolio. eToro nie pobiera opłat za kopiowanie, ale pobiera opłatę za wypłatę (5 dol.) i opłatę za nieaktywność (10 dol. miesięcznie po 12 miesiącach bez logowania). eToro oferuje też funkcje takie jak portfele kryptowalut, giełda tokenów, edukacja i wiadomości.
 • Phemex – to platforma do handlu kontraktami na kryptowaluty z dźwignią. Możesz kopiować na niej traderów z rankingu lub społeczności. Phemex nie pobiera opłat za kopiowanie, ale pobiera opłatę od zysku (od 12 – 20% dla kopiowanego tradera, szczegóły opisano tutaj). Phemex oferuje też funkcje takie jak handel spotowy, staking, pożyczki i edukacja.
 • Bybit – to platforma do handlu kontraktami na kryptowaluty z dźwignią. Możesz kopiować traderów z rankingu lub społeczności za pomocą funkcji Copy Trading. Bybit nie pobiera opłat za kopiowanie, ale pobiera opłatę od zysku (10 – 15% zysku dla kopiowanego tradera). Bybit oferuje też funkcje takie jak handel spotowy, staking, pożyczki i wiadomości. https://www.bybit.com/en-US/help-center/s/article/Copy-Trading-Profit-Sharing-Explained
 • Gate.io – to giełda kryptowalut z własnym tokenem GT. Możesz kopiować na niej traderów z platformy Trading Bot za pomocą funkcji Copy Trade. Gate.io nie pobiera opłat za kopiowanie, ale pobiera opłatę od zysku (5% zysku kopiującego dla autora skopiowanej transakcji).
 • KuCoin – popularna platforma wymiany kryptowalut, która oferuje copy trading. W przypadku KuCoin, inwestorzy mają możliwość kopiowania zarówno strategii handlowych, jak i portfeli innych użytkowników. Aby skorzystać z tej funkcji, należy zarejestrować się na platformie KuCoin, przejść proces weryfikacji i wpłacić środki na swoje konto. W przypadku tej giełdy każdy może udostępnić swoje konto do kopiowania, również za opłatą subskrypcyjną.
Nazwa Opłaty Funkcjonalności Oferta Nazwa
Binance Brak opłat za kopiowanie. Trader, którego strategię śledzimy, otrzymuje 10% zysku od naszych transakcji Copy Trading, handel spot, handel futures, pożyczki, wiadomości, edukacja, Ponad 100 kryptowalut Binance
eToro Brak opłat za kopiowanie, opłata za wypłatę (5 dol..), opłata za nieaktywność (10 dol. miesięcznie po 12 miesiącach bez logowania) CopyTrader, CopyPortfolio, portfele kryptowalut, giełda tokenów, edukacja, wiadomości Ponad 20 kryptowalut eToro
Phemex Brak opłat za kopiowanie. Udział w zysku kopiującego dla autora strategii (12 – 20%) Copy Trading, handel spotowy, staking, pożyczki, edukacja Ponad 50 kryptowalut Phemex
Bybit Brak opłat za kopiowanie, opłata od zysku (10 – 15% zysku dla kopiowanego tradera) Copy Trading, handel spotowy, staking, pożyczki, wiadomości Ponad 30 kryptowalut Bybit
Gate.io Brak opłat za kopiowanie, opłata od zysku (5% zysku dla autora skopiowanej transakcji) Copy Trade, handel spotowy, staking, pożyczki, wiadomości Ponad 300 kryptowalut Gate.io

Źródło: Opracowanie własne na podstawie ofert platform do copy tradingu.

Copy trading na rynku FX i CFD. Co wybrać?

Obok platform kryptowalutowych, istnieje również wielu brokerów Forex/CFD i firm partnerskich, które oferują usługi copy tradingowe. Jedną z nich jest oczywiście eToro, ale oprócz niej wśród popularnych znajdują się:

 • ZuluTrade: ZuluTrade to platforma copy trading, która łączy traderów i różnych brokerów. Umożliwia użytkownikom przeglądanie strategii i wyników innych traderów, a następnie wybranie tych, których chcą kopiować. ZuluTrade współpracuje między innymi z AAAFx, XM, FXCM, Axi, i wiele innych.
 • Myfxbook: Myfxbook to platforma społecznościowa dla traderów Forex, która oferuje narzędzia do analizy handlu i copy trading. Podobnie jak ZuluTrade, Myfxbook współpracuje z różnymi brokerami, aby inwestorzy mogli kopiować strategie handlowe na swoich preferowanych platformach handlowych.
 • Darwinex: Darwinex to broker Forex i CFD, który oferuje zarówno usługi copy trading, jak i zarządzanie kapitałem. Traderzy mogą przeglądać “Darwiny” – inwestycyjne strategie innych traderów, które są oceniane pod kątem wydajności i ryzyka. Inwestorzy mogą kopiować te strategie na swoich kontach.
 • Covesting: Covesting to platforma copy tradingu, która współpracuje z brokerem PrimeXBT. Umożliwia inwestorom przeglądanie i kopiowanie strategii handlowych traderów z różnych krajów. Covesting oferuje szczegółowe statystyki dotyczące wyników traderów, co pozwala inwestorom podjąć bardziej świadome decyzje.

W poniższej tabeli porównano oferty poszczególnych platform FX/CFD oferujących copy trading:

Firma Typ platformy Funkcje copy trading Opłaty Obsługiwane aktywa Minimalny depozyt Trading społecznościowy (social trading)
NAGA Broker Automatyczne kopiowanie, rankingi, sygnały transakcyjne, materiały edukacyjne, zarządzanie ryzykiem. Spread, prowizje, opłaty za wypłaty i brak aktywności. Forex, akcje, ETF, indeksy, towary, kryptowaluty. 250 dol. Tak
eToro Broker CopyTrader, CopyPortfolios, trading społecznościowy, kanał wiadomości, analiza wyników. Spread, opłaty za wypłaty i przeliczenie walut. Akcje, ETF, kryptowaluty, forex, towary, indeksy. 100 dol. Tak
AvaTrade Broker DupliTrade, MQL5, integracja z ZuluTrade, trading central, guardian angel. Spread, opłaty za pozycje nocne i brak aktywności. Forex, towary, kryptowaluty, akcje, ETF, obligacje, indeksy. 100 dol. Tak
B2Broker Dostawca technologii Białe etykiety copy trading, dostosowywanie zarządzania ryzykiem, integracja z brokerami. Jednorazowa opłata za konfigurację i opłata miesięczna. Forex, CFD, kryptowaluty. Nd. Nie
ZuluTrade Platforma tradingu społecznościowego Szeroki wybór dostawców sygnałów, dostosowywanie zarządzania ryzykiem, ranking wyników. Oznaczone spreadem i/lub prowizjami. Forex, kryptowaluty, towary, indeksy, akcje, ETF. 100 dol. Tak
Forex Copier Oprogramowanie Kopiowanie transakcji lokalne i zdalne, dostosowywanie ryzyka, odwracanie transakcji, filtrowanie. Jednorazowa opłata za licencję oprogramowania. Forex, CFD. Nd. Nie
Duplitrade Platforma tradingu społecznościowego Kopiowanie strategii od sprawdzonych dostawców, dostosowywanie zarządzania ryzykiem, analiza wyników. Opłaty za platformę, opłaty za wyniki (dla niektórych dostawców). Forex, towary, indeksy. 5000 dol. Nie
FBS Broker Aplikacja FBS CopyTrade, narzędzia zarządzania ryzykiem, analiza wyników, trading społecznościowy. Spread, prowizje i opłaty za wypłaty Forex, metale, akcje, indeksy, energia, kryptowaluty 1 dol. Tak
FXTM Broker FXTM Invest, opłaty oparte na wynikach, szeroki wybór menedżerów strategii, zarządzanie ryzykiem Spread, prowizje i opłaty za wyniki. Forex, towary, akcje, ETF, indeksy, kryptowaluty 100 dol. Tak
Duplikium Dostawca technologii White-label, dostosowywanie ryzyka, integracja z brokerami Opłata abonamentowa Forex, CFD, kryptowaluty Nd. Nie

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych brokerów i platform.

Uważaj na “boty tradingowe” i obietnice automatycznych zysków

Czy wiesz, że istnieją programy i aplikacje, które obiecują łatwy zysk bez żadnego wysiłku i ryzyka? Tego typu roboty tradingowe są reklamowane jako cudowne rozwiązania dla leniwych lub niedoświadczonych inwestorów. Tylko czy to prawda? Czy naprawdę można automatycznie zarabiać na giełdzie i cieszyć się pasywnym dochodem?

Odpowiedź jest prosta: nie. Automatyczne zarabianie na giełdzie i roboty tradingowe to oszustwo, na które powinni uważać inwestorzy zarówno na rynku Forex, jak i kryptowalut. Oto kilka powodów, dla których nie warto powierzyć im swoich środków:

  • Prowizje: Zazwyczaj trzeba za nie zapłacić dużą kwotę z góry lub regularnie opłacać abonament. Nie ma żadnej gwarancji, że zwrócą się one w przyszłości, a często są one po prostu nieskuteczne lub zawierają ukryte opłaty i prowizje.
  • Brak wiarygodności: Nie ma żadnego dowodu, że działają one tak, jak obiecują ich twórcy lub sprzedawcy (np. 3% dziennie, albo 40% miesięcznie). Nie ma też żadnej kontroli nad tym, co robią one z Twoimi pieniędzmi. Możesz stracić cały swój kapitał lub zostać oszukany przez nieuczciwych brokerów lub hakerów.
  • Brak elastyczności: Nie potrafią one dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych, trendów, sygnałów czy danych makroekonomicznych. Nie biorą też pod uwagę twojego profilu ryzyka, celów inwestycyjnych czy preferencji osobistych. Możesz przegapić wiele okazji lub ponieść niepotrzebne straty.
 • Brak wartości dodanej: Korzystając z nich, nie uczysz się niczego o inwestowaniu ani o rynku. Nie rozwijasz swoich umiejętności ani wiedzy. Nie podejmujesz własnych decyzji ani nie bierzesz odpowiedzialności za swoje działania. Nie szanujesz też pracy i wysiłku innych uczestników rynku, którzy starają się analizować i prognozować zachowania cen.

Zamiast więc szukać łatwych i szybkich sposobów na zarabianie na giełdzie, lepiej zainwestować w siebie i w swoją edukację finansową. Naucz się podstawowych zasad inwestowania, poznaj różne strategie i narzędzia, wybierz odpowiednią platformę i brokera, ustal plan i budżet, monitoruj wyniki i poprawiaj błędy. Tylko w ten sposób możesz osiągnąć sukces i satysfakcję z inwestowania.

Copy trading. Podsumowanie

Copy trading to innowacyjna metoda inwestowania, która pozwala na pasywne zarabianie na kryptowalutach, korzystając z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych traderów. Platformy takie jak eToro, ByBit czy KuCoin oferują możliwość korzystania z copy tradingu, jednak zanim zdecydujesz się na tę formę inwestowania, warto dokładnie przeanalizować zalety, wady i ryzyko związane z tym podejściem.

Nie zapominaj o prowizjach i opłatach, które mogą obniżyć ostateczne zyski. Upewnij się, że dokładnie rozumiesz działanie copy tradingu i korzystasz z niego odpowiedzialnie. Unikaj również obietnic automatycznych zysków bez żadnego wysiłku i robotów tradingowych. Jeżeli coś brzmi zbyt dobrze by być prawdzie, z pewnością nie jest!


Copy trading FAQ

Na czym polega copy trading?

Copy trading to funkcja udostępniana przez niektórych brokerów i giełdy kryptowalut, która umożliwia automatycznie kopiowanie transakcji zawieranych przez wybranych traderów.

Jacy brokerzy i giełdy kryptowalut udostępniają copy trading?

Najpopularniejszym brokerem z funkcją copy tradingu jest eToro. Na liście platform, które udostępniają to narzędzie znajdują się także między innymi: NAGA, AvaTrade, ZuluTrade, B2Broker, Forex Copier, Duplitrade, FBS, FXTM, Duplikium. Wśród giełd kryptowalut, które oferują copy trading możemy wymienić KuCoin, Gate.io oraz Bybit.

Jakie są opłaty za copy trading?

Większość brokerów i giełd nie pobiera za copy trading dodatkowych prowizji, poza obowiązującym modelem opłat. Na ogół osoba kopiująca cudze zagrania, musi jednak podzielić się zyskiem z autorem strategii. W zależności od platformy może to być od 5% do 20%.Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.