Piraci oprogramowania Windows tracą swoje Bitcoiny | Wiadomości | CrypS.

Piraci oprogramowania Windows tracą swoje Bitcoiny

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
windows cryptbot

Piraci oprogramowania, szukający darmowej kopii systemu Microsoft Windows, wpadają w sidła zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem “narzędzi aktywacyjnych”, które opróżniają ich portfele z kryptowalut.

Według firmy badawczej Red Canary, infekcje systemów dobrze znanym złośliwym oprogramowaniem Cryptbot zostały prześledzone wstecz do fałszywego instalatora KMSPico – narzędzia używanego przez piratów oprogramowania do aktywacji pełnych funkcji produktów Microsoft Windows i Office bez posiadania klucza licencyjnego.

Ponieważ narzędzia zabezpieczające zazwyczaj blokują KMSPico jako potencjalnie niechciany program (PUP), oprogramowanie jest dostarczane wraz z instrukcjami dotyczącymi wyłączania oprogramowania antywirusowego i anty-malware – pozwalając Cryptbotowi buszować po systemie.

Po wprowadzeniu do systemu, Cryptbot przeszukuje go w poszukiwaniu danych uwierzytelniających i innych poufnych informacji, w tym portfeli kryptowalut. Lista portfeli zagrożonych przez malware jest obszerna i obejmuje takie produkty jak Electrum, Monero, Exodus i Ledger Live. Narażone też są przeglądarki internetowe (w tym Google Chrome, Mozilla Firefox, Brave i Opera).

Ponieważ instalator KMSPico wykorzystuje Windows Key Management Services (KMS) – legalną technologię używaną do masowego licencjonowania w sieciach przedsiębiorstw – niektóre działy IT, które rzeczywiście posiadały legalne licencje, również padły ofiarą Cryptbota.

windows cryptbot

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.