PEPE i mowa nienawiści? Coinbase w ogniu krytyki przez opis memecoina | Wiadomości | CrypS.

PEPE i mowa nienawiści? Coinbase w ogniu krytyki przez opis memecoina

Michał Misiura
pepe, nft

10 maja giełda kryptowalut Coinbase wysłała do klientów biuletyn na temat memecoinów. Zamieszczony w nim opis popularnego w ostatnim czasie tokena PEPE, wywołał duże kontrowersje wśród krypto-społeczności.


Fani i posiadacze memecoina z motywem żaby zwrócili się przeciwko Coinbase i domagają się sprostowań oraz przeprosin. Powodem jest fragment opisu tokena PEPE, który znalazł się w mailingu wysłanym do klientów giełdy. Czytamy w nim:

Token oparty jest na memie Pepe the Frog, który po raz pierwszy pojawił się w Internecie prawie 20 lat temu jako postać z komiksu. Z czasem został przejęty jako symbol mowy nienawiści przez skrajnie prawicowe grupy, zgodnie z Ligą Przeciwko Zniesławieniu. 

Giełda powołała się w tym miejscu na decyzję Ligi Przeciwko Zniesławieniu, która faktycznie umieściła mem na swojej czarnej liście w 2016 roku.

Coinbase nazywa PEPE symbolem nienawiści, Krypto-Twitter odpowiada

W rozesłanym biuletynie giełda zwracała uwagę, że memecoiny mogą przynieść kupującym duże zyski, ale ostrzegła przed długoterminowym inwestowaniem w tego typu projekty naświetlając ryzyko.

Kontrowersje wzbudził jednak rozdział “Co powinieneś wiedzieć o PEPE, memicznym tokenie, który przeżywa swój moment”, w którym znalazł się cytowany wcześniej fragment o mowie nienawiści. Na odzew ze strony społeczności nie trzeba było długo czekać. Krypto-Twitter zapłonął, a pod adresem giełdy posypały się głosy krytyki oraz pytania.

Niektóre wpływowe konta na Twitterze zaczęły wzywać do bojkotu Coinbase i shortowania akcji giełdy kryptowalut. Związany z projektem użytkownik @Pauly0x pisał “logo Coinbase jest teraz oficjalnie SYMBOLEM NIENAWIŚCI”. Społeczność skupiona wokół projektu zaczęła promować też hasztag #DELETECOINBASE, który trafił do paska trendów na Twitterze.

Poza posiadaczami PEPE do tematu odniosły się też znane postacie związane z branżą kryptowalut, w tym słynny artysta Beeple:

Czy zwolennicy PEPE mogą zaszkodzić giełdzie?

Jak na razie wezwania do bojkotu Coinbase nie odbiły się znacząco na akcjach giełdy, które w chwili pisania tego tekstu tracą przed otwarciem parkietu 0,45%. Rzecznik spółki, poproszony o komentarz przez dziennikarzy Cointelegraph, odpowiedział, że „nie ma nic więcej do dodania”.

Kurs PEPE spadł w ciągu ostatniej doby o ponad 19% do poziomu poniżej 0,0000016 dolara i aktualnie znajduje się 62% poniżej ATH osiągniętego 5 maja. 

Kurs PEPE - źródło: CoinMarketCap
Kurs PEPE – źródło: CoinMarketCap
pepe, nftreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.