Oto najlepiej oceniane CEXy oraz DEXy pod względem bezpieczeństwa | Wiadomości | CrypS.

Oto najlepiej oceniane CEXy oraz DEXy pod względem bezpieczeństwa

TOP 10 bezpiecznych giełd kryptowalut

Wczoraj minął równy rok od ogłoszenia bankructwa ze strony giełdy kryptowalut FTX. Cała ta sytuacja z upadkiem niegdyś drugiej największej tego rodzaju platformy na świecie obnażyła wiele słabych punktów pod kątem bezpieczeństwa. Jednakże w ciągu ostatnich 12 miesięcy wiele się zmieniło, na co wskazują dane w najnowszym raporcie od CCData.


CCData to platforma zajmująca się badaniami dot. rynku kryptowalut i dostarczająca najbardziej aktualne zestawienia danych odnośnie jego poszczególnych segmentów.

Od 2019 roku firma publikuje raport “Exchange Benchmark”, który rzuca światło na kwestie przejrzystości w działalności scentralizowanych (CEX), jak i zdecentralizowanych (DEX) giełd do handlu cyfrowymi aktywami.

Wyniki najnowszego badania pokazują, że poziom bezpieczeństwo znacznie się podniósł w ciągu ostatniego roku.

Giełdy kryptowalut zaczęły się bardziej starać w kwestii bezpieczeństwa

Z raportu ”Exchange Benchmark November 2023” od firmy CCData dowiadujemy się, że rok po tym, jak upadła giełda FTX, krajobraz platform do wymiany cyfrowych aktywów uległ diametralnej zmianie.

Organy nadzorcze zaczęły baczniej przyglądać się tego typu firmom. W większości jurysdykcji pojawiły się nowe standardy dot. bezpieczeństwa środków oraz przeciwdziałania złym praktykom finansowym, do których giełdy musiały niezwłocznie się zastosować.

Jak się okazuje, przyniosło to pewne efekty, bowiem raport od CCData informuje nas, że aż 7 z 10 największych scentralizowanych giełd do handlu spot otrzymało najwyższą notę bezpieczeństwa, czyli AA. Wcześniej takim wynikiem oceny mogła się pochwalić jedynie platforma Bitstamp.

Jeszcze tylko w gwoli wyjaśnienia: Exchange Benchmark stosuje przedział ocen od AA do F. Giełdy najwyższego poziomu są klasyfikowane do oceny w przedziale AA-BB, a giełdy niższego poziomu jako giełdy z oceną BF

Jeśli chodzi o analogiczne zestawienie w kontekście handlu kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi, to aż 8 z 27 giełd w tym zestawieniu otrzymało ocenę BB. Najwyższymi ocenami, czyli AA w tym przypadku mogą się pochwalić giełdy OKX oraz Bybit.

Przy ocenie każdej z giełd kierowano się między innymi takimi wartościami, jak dostosowywanie się do obowiązujących przepisów prawnych, stosowanie systemu weryfikacji użytkowników, skład zespołu firmy, przekazywanie wymaganych danych organom nadzorczym, jasność oraz różnorodność oferowanych tokenów, głębokość rynku, transparentność oraz współczynnik otrzymywanych kar za niedozwolone praktyki.

Poniżej przedstawiamy listę scentralizowanych giełd (CEX), które osiągnęły najlepsze oceny w kwestii handlu spot:

Źródło: CCData Exchange Benchmark November 2023

Jak widać na powyższym zestawieniu, Bitstamp zostało zdetronizowane przez Coinbase. Najwyższe noty jednak udało się uzyskać także giełdom Kraken, Bybit, Bullish, LMAX Digital oraz itBit.

Nieco gorzej już w tym rankingu wypada Binance, Cex.io, Bitfinex, OKX, Luno, Gemini oraz Binance US. Poza kategorią A znalazła się giełda Crypto.com.

Natomiast już pod kątem platform specjalizujących się w handlu instrumentami pochodnymi, to zestawienie wygląda nieco inaczej:

Źródło: CCData Exchange Benchmark November 2023

Sytuacja na rynku zdecentralizowanych giełd (DEX)

W przypadku zdecentralizowanych platform brano pod uwagę takie kwestie, jak bezpieczeństwo protokołów, głębokość rynku, transparentność, model zarządzania daną giełdą, jej społeczność oraz zachęty pieniężne.

Zdecentralizowane giełdy były oceniane według punktacji, które decydowały o tym, jaką z kategorii otrzymają finalnie: AA, A, BB, B, C, D oraz E.

Najlepszą z możliwych ocen, czyli AA, otrzymało jedynie Uniswap. Na drugim miejscu znalazło się Curve, które straciło punkty w następstwie exploitów mających miejsce w tym roku. Większość zdecentralizowanych platform otrzymało kategorię B.

Źródło: CCData Exchange Benchmark November 2023
TOP 10 bezpiecznych giełd kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.