Nowy lider wśród DEX-ów! W przegonieniu topowej giełdy pomogła ta zmiana | Wiadomości | CrypS.

Nowy lider wśród DEX-ów! W przegonieniu topowej giełdy pomogła ta zmiana

Zdecentralizowana platforma przeznaczona do handlu kryptowalutami, widniejąca pod nazwą dYdX, awansowała na pierwsze miejsce pod względem dziennego wolumenu obrotu.


  • Giełda dYdX osiągnęła imponujący 24-godzinny wolumen obrotu, wyprzedzając przy tym inne popularne DEX-y,
  • Osiągnięcie to nastąpiło w mniej niż 2 miesiące po aktywacji “pełnego handlu”,
  • Wirtualna waluta przynależna do dYdX po raz pierwszy w tym roku wzrosła powyżej poziomu 3 dol. za sztukę

Nowa giełda króluje wśród DEX-ów?

Zgodnie z danymi pochodzącymi od CoinMarketCap, wersja v4 platformy dYdX, oparta na protokole międzyłańcuchowym Cosmos, osiągnęła imponujący 24-godzinny wolumen w wysokości prawie 565,85 mln dol. Tym samym przyćmiła ona giganta na rynku zdecentralizowanych finansów – Uniswap – który w tym samym czasie wygenerował obrót 458,46 mln dol. 

Jeżeli chodzi o aktywność handlową, najczęściej wymieniane pary na dYdX to Ethereum/USD, Bitcoin/USD i Solana/USD. Te zaś odnotowały kolejno wolumen w wysokości 155 mln dol., 131 mln dol. i 91 mln dol. Skumulowane otwarte zainteresowanie tymi parami na wspomnianej giełdzie wyniosło około 26 mln dol. 

Co ciekawe, osiągnięcie w postaci najwyższego dziennego obrotu wśród DEX-ów nastąpiło zaledwie w mniej niż 2 miesiące od aktywacji “pełnego handlu”, na który platforma ta przeszła z fazy beta w listopadzie 2023 r. 

Co czyni dYdX atrakcyjnym?

Wspomniana zdecentralizowana giełda wyróżnia się koncentracją na handlu kontraktami perpetual futures – kontraktami bez daty wygaśnięcia, które pozwalają inwestorom spekulować na ruchach cen aktywów bazowych bez fizycznego rozliczenia. To innowacyjne podejście wpisuje się w preferencje współczesnych inwestorów w sektorze DeFi.

Należy mieć na uwadze to, iż użytkownicy wirtualnych walut poszukują platform zdolnych do szybkiej i wydajnej obsługi dużej liczby transakcji. Kłopotliwe mogą być jednak wysokie opłaty transakcyjne, które pochłaniają zyski inwestorów i zmniejszają atrakcyjność platform.

Przejście dYdX v4 na samodzielny blockchain przy użyciu Cosmos SDK stanowi bezpośrednią odpowiedź na ten problem – obiecuje lepszą przepustowość handlową oraz niższe koszty transakcji.

Token DYDX odzyskuje siły

Przynależny do platformy dYdX natywny token po raz pierwszy w tym roku przekroczył poziom 3 dol. za monetę. Obecnie handluje on powyżej tej linii. Na początku obecnego miesiąca jego kurs spadł do okolic 2,36 dol. 

dYdX
Wykres dYdX. Źródło: TradingViewreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.