Nigdy nie przechowuj swoich kryptowalut w ten sposób! Kaspersky wykrył szereg wirusowych aplikacji AI | Wiadomości | CrypS.

Nigdy nie przechowuj swoich kryptowalut w ten sposób! Kaspersky wykrył szereg wirusowych aplikacji AI

Deepfake AI kryptowaluty

Posiadając kryptowaluty sam sobie stanowisz bank i ponosisz odpowiedzialność za opiekę nad ich bezpieczeństwem. Słyszałeś/aś takie hasło „nie twoje klucze, nie twoje kryptowaluty”? Jest ono bardzo prawdziwe, a należy przy nim podkreślić, że przechowywanie kluczy prywatnych na telefonie to absolutnie zła praktyka. 


  • Sklepy Google Play Store i Apple App Store są pełne złośliwych aplikacji, które potrafią przeskanować Twój telefon w poszukiwaniu haseł do portfela na kryptowaluty.
  • Firma Kaspersky alarmuje, że wiele aplikacji bazujących na sztucznej inteligencji, które mają służyć do zupełnie innych celów, tak naprawdę drenuje nasze dane w poszukiwaniu kluczy.

Screen klucza prywatnego? Nigdy!

Znana blockchainowa firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem – Kaspersky – alarmuje o nowym zagrożeniu, jakie wykryły jej systemy.

Chodzi o złośliwe oprogramowanie, które dokonuje dokładnego skanu obrazów na telefonie użytkownika w poszukiwaniu fraz seed do naszego cyfrowego walleta.

Wiadomo, zrobienie zdjęcia obrazu, aby mieć jakąś informację zawsze pod ręką, to wygodne rozwiązanie, ale w przypadku bezpieczeństwa naszych wrażliwych danych jest to pierwszy krok do ich utraty. 

W najnowszym raporcie wspomnianej firmy wskazano na kilka przykładów aplikacji, które są dostępne do pobrania zarówno w sklepie Androida, jak i Apple’a.

Jedną z nich jest Sparkcat, której kod wykorzystuje znajdujące się na danym urządzeniu obrazy do optycznego rozpoznawania znaków (OCR), które pozwala algorytmowi na odczyt danych bezpośrednio z grafik i przekształcanie ich w tekst. Model ten jest nastawiony na wyszukiwanie fraz początkowych adresów kryptowalutowych. Ułatwia przy tym tworzenie kopii zapasowych, archiwizację oraz odzyskiwanie kluczy prywatnych.

Kaspersky podkreśla, że cyberprzestępcy zastosowali specjalne rozwiązania mające na celu ukrycie wirusowego oprogramowania przed narzędziami bezpieczeństwa, co utrudnia jego wykrycie.

Badacze zidentyfikowali łącznie 18 zainfekowanych aplikacji na Androida i 10 aplikacji na iOS. To, co jest istotne, to że wiele z nich w dalszym ciągu jest dostępnych w internetowych sklepach. Jak ustalono, aplikacje te zostały już pobrane łącznie 242 tys. razy.

Nie przechowuj zrzutów ekranu z poufnymi informacjami w galerii, w tym fraz odzyskiwania dostępu do portfeli kryptowalutowych. Hasła, poufne dokumenty i inne poufne dane mogą być przechowywane w specjalnych aplikacjach

– alarmuje Kaspersky.

 

Deepfake AI kryptowaluty

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.