Nie tylko Monero! Qubic planuje atak na kolejny blockchain

Haker
W tym poście:
Dogecoin
-5.57%
Monero
-4.00%

Grupa Qubic twierdzi, że udało się jej dokonać ataku 51%, który miał dot. sieci Monero. Teraz na cel bierze kolejny blockchain


  • Qubic chce zaatakować kolejną sieć – Dogecoina.
  • Celem nie jest niszczenie blockchainów, ale sprawdzanie ich bezpieczeństwa.

Monero i kolejna „ofiara”

Qubic ogłosiło kilka dni temu udany „eksperyment”przejęło ponad 51% mocy obliczeniowej sieci Monero, co w praktyce daje kontrolę nad blockchainem. Teraz społeczność wyznaczyła sobie nowy cel – Dogecoina.

Sergey Ivancheglo, założyciel sieci Qubic, zapytał wcześniej członków społeczności, który blockchain oparty na proof-of-work powinien zostać sprawdzony atakiem 51%. Zaproponował Dogecoina, Kaspa i Zcash.

Społeczność Qubic wybrała Dogecoina

– napisał Ivancheglo, znany pod pseudonimem Come-from-Beyond.

Jeżeli atak się powiedzie, może obniżyć wartość Dogecoina.

Atak 51% ma miejsce, gdy pojedynczy podmiot lub grupa górników kontroluje większość mocy obliczeniowej sieci blockchaina opartego na proof-of-work.

Według MiningPoolStats, w momencie pisania tego tekstu pula wydobywcza Qubic osiąga hashrate na poziomie około 2,32 gigahasha na sekundę (GH/s).

Atak na Monero

Qubic udało się z powodzeniem zreorganizować sześć bloków w sieci Monero. Wszystko powiodło się jednak dopiero po trwającej miesiąc walce z innymi górnikami o kontrolę nad hashratem sieci.

Atak wpłynął na rynek. Giełda kryptowalut Kraken tymczasowo zawiesiła depozyty Monero, powołując się na „potencjalne ryzyko dla integralności sieci” wynikające z przejęcia 51% mocy Monero przez jednego górnika.

Ostatecznym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa protokołu Monero przez górników Qubic

– bronił swojej inicjatywy zespół.

Qubic prowadzi, jak twierdzi, „testy obciążeniowe”, mające na celu sprawdzenie siły własnego modelu wydobywczego, a także upewnienie się, czy popularne łańcuchy są bezpieczne.

W projekcie Qubic zyski z puli są wykorzystywane do kupowania i spalania tokenów QUBIC. Projekt zadeklarował, że nie zamierza „łamać” sieci Monero czy Dogecoina, ale eksperymenty społeczności rodzą nowe pytania dotyczące bezpieczeństwa systemów proof of work.

Czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby przechodzenie wszystkich blockchainów na proof of stake, na bazie którego działa Ethereum.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->