Nassim Taleb: "Bitcoin jest otwartym schematem Ponziego" | Wiadomości | CrypS.

Nassim Taleb: „Bitcoin jest otwartym schematem Ponziego”

Zerelik Maciej
nassib taleb

Wybitny autor, statystyk matematyczny, naukowiec i autor „Czarnego łabędzia” Nassim Taleb zmienia swoje stanowisko wobec BTC. Uważa on, że bitcoin zawiódł jako waluta, a cyfrowe aktywa działają jak otwarty schemat Ponziego.

W swoich ostatnich tweetach Taleb mówi, że idealna kryptowaluta i waluta jest poza kontrolą centralnej władzy, jest zdolna do szybkich transakcji, niezawodna i służy jako magazyn wartości. Flagowa kryptowaluta nie spełnia jednak tych atrybutów.

Następnie dodaje, że bitcoin działa jak schemat Ponziego – rodzaj oszustwa, które generuje zyski dla wcześniejszych inwestorów, wykorzystując fundusze od późniejszych inwestorów.

Taleb jest znany ze swojego krytycznego stanowiska wobec obecnej branży finansowej, systemu monetarnego i ostatnich kryzysów finansowych. Początkowo był optymistycznie nastawiony do bitcoina, ale jego ostatnie wypowiedzi wskazują, że jego stanowisko staje się coraz bardziej krytyczne.

W lutym tweetował, że sprzedaje część swoich Bitcoinów, powołując się na niestabilną naturę monety. Skrytykował również ludzi w społeczności kryptowalutowej:

Waluta nigdy nie powinna być bardziej zmienna niż to, co kupujesz i sprzedajesz za jej pomocą. Nie można wyceniać towarów w BTC. Pod tym względem jest to porażka (przynajmniej na razie). Został przejęty przez socjopatów zaprzeczających Covidowi o wyrafinowaniu ameb.

Komentarz Taleba pojawia się pośród rosnącego zainteresowania instytucji. Tradycyjne instytucje bankowe i firmy takie jak PayPal i Tesla również rozwijają wsparcie dla cyfrowych monet. Tym samym napędzają transformację bitcoina jako nowej klasy aktywów i medium płatniczego.

Taleb ostrzegł jednak o warunkach płatności w BTC przy zakupie aut Tesli. Powiedział, że Tesla ma wolną opcję w przyznawaniu zwrotów dla klientów, co może oznaczać, że gdy bitcoin traci dużo na wartości, producent samochodów elektrycznych może zwrócić klientom zapłatę w bitcoinach, ale jeśli wartość BTC wzrośnie, firma może dać zwrot w dolarach.

 

nassib taleb
reklama
reklama