Nansen: kryzys FTX wiąże się z upadkiem Terra | Wiadomości | CrypS.

Nansen: kryzys FTX wiąże się z upadkiem Terra

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
ftx (1)

Firma analityczna Nansen uważa, że wiosenne wydarzenia w Terraform Labs oraz obecna sytuacja z FTX i Alameda Research są ze sobą powiązane.


Według raportu Nansen, strategia giełdy kryptowalut FTX, aby utrzymać Alameda na powierzchni, zaczęła się rozpadać mniej więcej w tym samym czasie, gdy upadł stablecoin TerraUSD. Analitycy napisali:

Zebraliśmy dane sieciowe i stało się jasne, że upadek Terra/Luna ujawnił głęboki błąd w splątanych połączeniach między Alamedą a FTX. Z powodu załamania na wiosnę nastąpił znaczny odpływ FTT z Alamedy do FTX.

Portfele należące do Alamedy wchodziły w interakcje z portfelami, które były kontrolowane przez FTX jeszcze przed uruchomieniem giełdy w maju 2019 r. Pomimo niewielkiej kwoty funduszy – około 160 000 USD – sugeruje to, że albo Alameda była aktywnie zaangażowana w FTX, albo nie było wówczas wyraźnego rozdziału między Alamedą a giełdą.

80% podaży w rękach FTX?

Badanie Nansen stwierdza również, że FTX kontroluje około 80% podaży FTT – i to pomimo raportów wskazujących, że giełda posiada jedynie połowę z 350 milionów tokenów.

Dlatego też spółka nie mogła sprzedać dużych ilości swoich udziałów w FTT bez załamywania ceny. Alameda zaciągnęła zatem pożyczkę od Genesis pod zastaw swoich FTT we wrześniu 2021 r. Po upadku Terra, miała niewielkie możliwości spłaty zaciągniętych pożyczek i musiała zadłużyć się w FTX.

Z danych on-chain wynika, że mniej więcej w czasie, gdy Terra straciła peg, z Alamedy do FTX wysłano ok. 4 mld dolarów w FTT.

ftx (1)

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.