TerraUSD i LUNA w coraz większym kryzysie | Wiadomości | CrypS.

TerraUSD i LUNA w coraz większym kryzysie

Mariusz Przepiórka
luna spada na dno

Luna Foundation Guard (LFG), zapewniająca wsparcie UST, chce zebrać ponad 1 mld USD, aby ustabilizować kurs algorytmicznego stablecoina. W poniedziałek jego wartość spadła do 0,60 USD, ale jak okazuje się był to jedynie przedsmak dzisiejszego krachu.


We wtorek cena UST oscylowała wokół 0,90 USD, jednak dziś rano kurs stablecoina spadł na chwilę do 0,22 USD na giełdzie Binance. Aktualnie wartość LUNA to nieco powyżej jednego dolara. Po długiej obecności w pierwszej dziesiątce największych kryptowalut, jest ona obecnie w okolicy 65 miejsca. Zaledwie 36 dni temu LUNA osiągnęła swój rekord wszechczasów na poziomie 120 USD.

LUNA - 11.05.2022 - 14.30
LUNA – 11.05.2022 – 14.30

Spadek LUNA należy do najbardziej gwałtownych krachów na rynku kryptowalut. W ciągu doby wartość tokena spadła aż o 96%, ponieważ inwestorzy uwzględnili ryzyko przeniesienia problemów UST na LUNA w efekcie problemów z utratą wartości wobec dolara, który ma stanowić zabezpieczenie stablecoina.

Według doniesień medialnych poszukiwany 1 mld USD miałby pochodzić z emisji kolejnych tokenów. Spekuluje się m.in., że firmy Jump, Celsius, Jane Street i Alameda prowadzą rozmowy z Terrą w sprawie zakupu tokenów LUNA z 50% zniżką. Według serwisu The Block, miałyby one podlegać rocznej blokadzie.

Do Kwon przedstawia plan ratunkowy

Tymczasem dyrektor generalny Terraform Labs Do Kwon przyznał, że “ostatnie dni były bardzo trudne” i poinformował na Twitterze o planie ratunkowym dla UST. W jednym z ostatnich wpisów wskazał, że „wiąże się to z wysokimi kosztami dla posiadaczy UST i LUNA, ale będziemy nadal badać różne opcje, aby wprowadzić więcej kapitału zewnętrznego do ekosystemu i zmniejszyć podaż na UST”.

Propozycja zwiększenia emisji tokenów LUNA została przedstawiona na forum społeczności Terra. Jak dotąd za propozycją opowiedzieli się posiadacze 80 mln tokenów LUNA, a przeciwko nie oddano żadnego głosu. Głosowanie będzie ważne, jeśli udział weźmie 40% tokenów LUNA, czyli około 114 mln. Jeśli projekt zostanie przyjęty, pozwoli to traderom na szybszą wymianę UST na LUNA. Przyjęcie propozycji może jednak mieć kolejne negatywne konsekwencje dla kryptowaluty, która w ostatnich dniach straciła 85% wartości.

W rezultacie zamieszania wokół Terra, wiele giełd zdecydowało o tymczasowym wstrzymaniu wpłat i wypłat tokenów opartych na jego blockchainie. Wśród nich znalazł się m.in. Binance.

luna spada na dnoreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.