Na Ukrainie zamknięto nielegalną giełdę kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Na Ukrainie zamknięto nielegalną giełdę kryptowalut

Michał Misiura
dwóch mieszkańców ukrainy zatrzymanych za prowadzenie nielegalnej giełdy kryptowalut

Funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji zatrzymali dwie osoby prowadzące nielegalną giełdę kryptowalut. Aresztowania dokonano na terenie obwodu Chmielnickiego. 

W komunikacie na stronie ukraińskiej cyberpolicji podano, że zatrzymani przy pomocy prowadzonego przez siebie serwisu „wymieniali kryptowaluty i szereg walut elektronicznych zakazanych na Ukrainie”. Nie uściślono jaka elektroniczna waluta miałaby znajdować się czarnej liście ukraińskich służb. Mogłoby być to jednak Monero lub inna kryptowaluta zapewniająca dużą prywatność użytkowania i w związku z tym ceniona przez przestępców.

Jak podaje cyberpolicja właścicielami platformy okazali się dwaj obywatele w wieku 35 i 45 lat. Za swoją działalność polegającą na wymianie kryptowalut na ukraińskie hrywny oraz praniu brudnych pieniędzy grozi im do 6 lat wiezienia.

Prowokacja?

Z uwagi na art. 222 (Niedopuszczalność ujawnienia informacji przedprocesowych) Kodeksu postępowania karnego Ukrainy, informacje na temat nierozstrzygniętych spraw mogą być ujawnione tylko za odpowiednią zgodą oraz w wymiarze określonym przez prokuraturę. Przez to doniesienia o zatrzymaniu są bardzo lakoniczne.

Podano jednak informację, która wskazują na to, że właściciele platformy mogli wpaść poprzez prowokację. Według doniesień prasowych funkcjonariuszy:

Cyberpolicja stworzyła szereg bankowych i elektronicznych rachunków, za pośrednictwem których miały miejsce nielegalne transakcje.

Rewizja i paragraf

Funkcjonariusze cyberpolicji przeprowadzili trzy przeszukania w mieszkaniach podejrzanych. Skonfiskowano sprzęt komputerowy, telefony komórkowe i karty bankowe. Przejęty sprzęt przekazano do przebadania przez policyjnych techników.

Przeciwko zatrzymanym wszczęto postępowanie karne. Odpowiedzą za naruszenie art. 200 (Nielegalne działania z dokumentami do przelewu, kartami płatniczymi i innymi środkami dostępu do rachunków bankowych, pieniądza elektronicznego, sprzętem do ich produkcji), a także art. 209 (Legalizacja (pranie) mienia uzyskanego drogą przestępczą) ukraińskiego kodeksu karnego. Grozi im do 6 lat pozbawienia wolności.

dwóch mieszkańców ukrainy zatrzymanych za prowadzenie nielegalnej giełdy kryptowalut
reklama
reklama