Na Cardano (ADA) wybito już ponad 800 000 NFT | Wiadomości | CrypS.

Na Cardano (ADA) wybito już ponad 800 000 NFT

Zerelik Maciej
Cardano rozwija smart kontrakty

Za pomocą NFT MAKER (NMKR), pierwszego w historii publicznego narzędzia „Mint-on-Demand” działającego na blockchainie Cardano (ADA), wybito już ponad 800 000 niewymiennych tokenów (NFT).

Platforma tworzenia NFT ogłosiła ten kamień milowy w tweecie z 6 marca:

Jednym z projektów kryptowalutowych, który wykorzystuje platformę do wybijania swoich NFT, jest CardanoPeakz. Emituje on cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, które przedstawiają górskie szczyty, takie jak Mt. Everest, Nanga Parbat i Denali. Odpowiadając na tweeta, projekt zapowiedział emisję jeszcze większej ilości NFT.

NFT MAKER powstał, aby zmniejszyć barierę wejścia na rynek NFT dla użytkowników końcowych, artystów i marek. W tym celu stworzono cały zestaw narzędzi do wybijania i sprzedaży na rynku wtórnym, które użytkownicy mogą wdrożyć bez konieczności posiadania jakiejkolwiek wiedzy z zakresu kodowania.

Warto zauważyć, że wiadomość ta wpisuje się w trend rosnącej popularności NFT, mimo że są one jeszcze w początkowym stadium rozwoju.

Z najnowszej analizy wynika, że w 2021 r. zarejestrowano 1263 znaki towarowe związane z NFT. Oznacza to 421-krotny wzrost w porównaniu z zaledwie trzema zgłoszeniami w 2020 r. Tylko między sierpniem 2021 r. a styczniem 2022 r. odnotowano wzrost 552,17-procentowy wzrost w tym zakresie.

Skalowalność Cardano

Cardano jest jedną z preferowanych platform do wybijania NFT, między innymi ze względu na swoją skalowalność – stale zwiększającą się pojemność i przepustowość, która pozwala sprostać wzrostowi ekosystemu zdecentralizowanych aplikacji (dApp) i przyjmować miliony nowych użytkowników.

We wrześniu 2021 r. Cardano przeprowadziło gruntowną modernizację sieci. Obejmowała ona wprowadzenie funkcjonalności smart kontraktów. Do końca stycznia 2022 r. na łańcuchu wprowadzono ich ponad 1000.

W styczniu zespół projektu poinformował o zwiększeniu rozmiaru bloku o 12,5% – do 72 KB. Ogłosił też inne ulepszenia koncentrujące się na wydajności i skalowalności. Wprowadzono m.in. pamięć masową i poprawiono czasu propagacji bloków do co najmniej 95% peerów w ciągu pięciu sekund. Udało się to zrobić poprzez redukcję „martwego czasu” między blokami.

Cardano rozwija smart kontrakty
reklama
reklama