Cardano zwiększa rozmiar bloków o 11% | Wiadomości | CrypS.

Cardano zwiększa rozmiar bloków o 11%

Zerelik Maciej
Cardano rozwija smart kontrakty

Główny zespół rozwoju Cardano, Input Output, zwiększy rozmiar bloku sieci o 11%. Ponadto zaplanowano również zwiększenie pamięci dla platformy smart kontraktów – Plutus.

W środowej aktualizacji opublikowanej na Twitterze, Input Output poinformował, że rozszerzy rozmiar bloku Cardano z 72KB do 80KB. Rozmiar bloku odnosi się do maksymalnej pojemności danych, które może zawierać pojedynczy blok. Większy rozmiar bloku pozwala na dodanie większej liczby transakcji do nowych bloków, poprawiając tym samym skalowalność.

Oprócz zwiększenia rozmiaru bloku, zespół zaplanował również ulepszenia w wydajności Plutus, platformy wykonawczej Cardano do wdrażania smart kontraktów. Zespół ujawnił, że jednostki pamięci skryptu Plutus będą skalowane z 12,5 mln do 14 mln. Oczekuje się, że zwiększone limity pamięci zwiększą zdolność smart kontraktów do przetwarzania większej ilości danych.

Zespół Input Output powiedział, że aktualizacje te „zapewnią dodatkowe zasoby dla skryptów Plutusa, aby poprawić wrażenia użytkowników dAppów, jednocześnie zwiększając ogólną pojemność sieci.”

Oba ulepszenia mają zostać wprowadzone w najbliższy piątek o 21:44 UTC.

Wprowadzając aktualizację, Input Output pokłada nadzieję w zdolności Cardano do przezwyciężenia problemów z przeciążeniem sieci. Warto zauważyć, że firma wprowadziła podobne aktualizacje zarówno do rozmiaru bloku, jak i jednostek pamięci Plutus w listopadzie 2021 roku.

Pierwsza zdecentralizowana giełda Cardano, SundaeSwap, doświadczyła trudnego startu. Duże przeciążenie uniemożliwiało bowiem dokonywanie swapów.

Przez cały 2022 rok Input Output planuje kontynuować optymalizację Cardano w ramach fazy skalowania „Basho”. Ma nadzieję, że dzięki temu przejmie udziały w rynku od Ethereum i różnych innych sieci warstwy 1, które zdominowały kryptosferę w 2021 roku.

Cardano rozwija smart kontrakty
reklama
reklama