Mimo euforii po wygranej Grayscale zaleca się ostrożność inwestorom BTC | Wiadomości | CrypS.

Mimo euforii po wygranej Grayscale zaleca się ostrożność inwestorom BTC

Jacek Walewski
bitcoin

Wczoraj stało się to, na co wielu naszych czytelników liczyło. Sąd zwrócił się do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o ponowne rozpatrzenie prośby Grayscale na przekształcenia funduszu powierniczego tej firmy w fundusz notowany na giełdzie (ETF) powiązany z ceną spot BTC. W odpowiedzi kurs bitcoina wzrósł o ponad 5% i to w ciągu paru godzin. Czy to zapowiedź dalszych, mocnych wzrostów?


Kurs bitcoina rośnie

Obecnie kurs bitcoina wynosi ok. 27 500 USD. Do wczoraj wzrósł o ponad 5%. Powodem był wspomniany we wstępie sukces Grayscale w sądzie. Do tego serwis Bloomberg zasugerował, że SEC jeszcze w tym tygodniu odpowie na wnioski innych firm, które starają się o utworzenie bitcoinowych ETF-ów. Jeżeli powie “tak” choćby jednemu z tych podmiotów, będzie to oznaczało wpłynięcie na rynek kryptowalut sporych kwot pieniędzy. Zwłaszcza jeżeli ETF utworzy BlackRock.

Powodów do skoku cen kryptowalut było jednak więcej. Dobre dla inwestorów dane popłynęły z Departamentu Pracy USA. Wynika z nich, że Fed w końcu dopiął swego i schłodził rynek. W lipcu liczba ofert pracy w USA spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat. Może to więc utwierdzić Jerome’a Powella i jego współpracowników, że dalsze podwyżki stóp proc. to już igranie z ogniem. W efekcie urzędnicy mogą zacząć rozpatrywać coś odwrotnego – obniżanie stóp procentowych. Może nie od kolejnego posiedzenia, ale np. za parę miesięcy. Tani pieniądz napędzi zaś wzrosty na wielu rynkach.

Sytuacja wcale nie jest taka różowa?

Z drugiej strony, należy zachować czujność. Kurs bitcoina wzrósł od wczoraj o niezły procent, ale nadal nie przebił poziomów 28 000 i 29 000 USD, które stanowiły wcześniej opory.

Do tego – wracając do tematu polityki monetarnej USA – kluczowe dla urzędników Fedu będą kolejne dane dot. nie tylko rynku pracy, ale też inflacji. Ta przy obecnym poziomie – nieco ponad 3% – będzie spadać już wolniej i dobicie do celu inflacyjnego (2%) może potrwać jeszcze parę miesięcy. Dopiero przy 2% Fed ogłosi powrót do luzowania ilościowego. Nie wcześniej.

W kwestii Grayscale pamiętajmy, że SEC może odwołać się od decyzji sądu. Tak samo jak zrobiło to w przypadku Ripple.

bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.