Ripple w tarapatach. SEC otrzymuje zgodę na apelację w sprawie wyroku dot. XRP | Wiadomości | CrypS.

Ripple w tarapatach. SEC otrzymuje zgodę na apelację w sprawie wyroku dot. XRP

sprawa Ripple vs SEC

W trwającym sporze prawnym między Ripple Labs a Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA, sędzia Analisa Torres zezwoliła na wniosek SEC dotyczący złożenia specjalnego rodzaju odwołania.


Czy to może zaszkodzić branży kryptowalut?

Kontekst orzeczenia w sprawie Ripple

Sędzia Analisa Torres podjęła decyzję na podstawie listów stron z dni 9 i 16 sierpnia 2023 roku. Dzięki temu SEC ma przyzwolenie na złożenie wniosku dziś, czyli 18 sierpnia. Według pisma powoda – regulator wnosi o zgodę na przeniesienie sprawy do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Drugiego Okręgu. Niemniej jednak – takie przyzwolenie również podlega zaskarżeniu – chociażby przez stronę pozwaną. 

Odpowiedź Ripple Labs

Co ciekawe – jeszcze kilka godzin przed decyzją sędzi Torres, Ripple Labs wyraziło sprzeciw wobec potencjalnego odwołania w sprawie. Zespół prawny stojący za spółką przedstawił trzy główne argumenty przeciwko wnioskowi SEC. Według nich odwołanie wymaga przedstawienia czystego pytania prawnego, a także potwierdzenia, że wniosek SEC nie stawia nowych kwestii prawnych do rozpatrzenia. Samo twierdzenie przez SEC, że sąd wydał błędną decyzję w sprawie nie przekonuje prawników Ripple. 

Historia Sprawy

Jak pamiętamy – spór o Ripple trwa od grudnia 2020 roku. To wtedy SEC pozwało firmę oraz jej dwóch głównych wykonawców, Brada Garlinghouse’a i Chrisa Larsena. Zarzuty dotyczyły oferowania niezarejestrowanego papieru wartościowego w postaci tokena XRP. W niedawnym wywiadzie dla Bloomberga, Garlinghouse wyraził przekonanie, że SEC będzie musiało stawić czoła długotrwałemu procesowi odwoławczemu, gdyż spółka łatwo broni nie złoży. 

Czy SEC działa zgodnie z prawem? 

Wspomniany wcześniej Garlinghouse podkreślił, że: 

Z punktu widzenia prawa i obecnie istniejących przepisów – XRP nie jest papierem wartościowym. 

Dodał również, że do czasu, gdy SEC będzie miało możliwość złożenia odwołania (co z pewnością doprowadzi do wieloletniego procesu) Ripple będzie optymistycznie podchodzić do swojej sprawy i branży kryptowalut. Bez wątpienia decyzja sędzi Torres w sprawie Ripple Labs i SEC stanowi kolejny ważny etap w trwającym sporze dotyczącym statusu XRP jako papieru wartościowego. W miarę jak sytuacja się rozwija, społeczność kryptowalutowa będzie uważnie obserwować dalsze jej postępy i analizować potencjalne implikacje dla przyszłości całego sektora cyfrowych aktywów. 

sprawa Ripple vs SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.