Libra Facebooka już w styczniu? | Wiadomości | CrypS.

Libra Facebooka już w styczniu?

Michał Misiura
libra facebooka może mieć premierę w styczniu

Według raportu Financial Times „kryptowaluta” Facebooka, czyli Libra, może doczekać się premiery już na początku 2021 roku. Aktywo miałoby funkcjonować jako stablecoin dolara.

Globalna waluta Facebooka ma być powiązana 1:1 z amerykańskim dolarem i oczekuje na zatwierdzenie przez szwajcarski nadzór finansowy (FINMA). Zgodnie z najnowszymi doniesieniami jej premiera może odbyć się już w styczniu 2021 roku.

Podając te informacje Financial Times powołuje się na 3 osoby zaangażowane w tworzenie projektu. W stosunku do początkowych planów, Libra miałaby wystartować w okrojonym wymiarze. Facebook zamierzał wyemitować cyfrowe aktywo powiązane z koszykiem wielu tradycyjnych walut, udostępnionych jako seria stablecoinów.

Libra na celowniku rządów

Przyczyną okrojenia ambitnych planów giganta mediów społecznościowych są problemy regulacyjne, z którymi spotkał się na całym świecie. Wiele rządowych agencji zajmujących się nadzorem rynków finansowych zapowiadało wprost, że nie dopuści do powstania projektu, czego przykładem jest Francja. Stany Zjednoczone storpedowały inicjatywę Facebooka poprzez uchwalenie przepisów, zagradzających drogę do świata finansów korporacjom big tech.

W następstwie presji wywieranej przez władze, część spółek będących w składzie Stowarzyszenia Libra, zdecydowała się je opuścić. Z udziału w projekcie zrezygnowały m.in. PayPal, Mastercard, eBay i Stripe. Tym samym z 28 spółek, wchodzących w skład konsorcjum, pozostało 21 (obecnie jest ich 27).

Facebook nie zrezygnował jednak ze swoich planów i zaczął szukać sposobów na rozwianie obaw władz. W tym celu zatrudnił do zespołu wiele osób z doświadczeniem w administracji publicznej. Pierwszym CEO Libry został Stuart Levey – były podsekretarz stanu ds. terroryzmu w administracji Baracka Obamy i George’a W. Busha. Korporacja zaczęła również szukać jurysdykcji, która byłaby gotowa roztoczyć nadzór nad jej projektem. W tym miejscu od dłuższego czasu wymieniano Szwajcarię i jak wskazuje ostatni raport Financial Times, kroki te mogły zakończyć się sukcesem.

libra facebooka może mieć premierę w styczniureklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.