Libra Facebooka już w styczniu? | Wiadomości | CrypS.

Libra Facebooka już w styczniu?

Michał Misiura
libra facebooka może mieć premierę w styczniu

Według raportu Financial Times „kryptowaluta” Facebooka, czyli Libra, może doczekać się premiery już na początku 2021 roku. Aktywo miałoby funkcjonować jako stablecoin dolara.

Globalna waluta Facebooka ma być powiązana 1:1 z amerykańskim dolarem i oczekuje na zatwierdzenie przez szwajcarski nadzór finansowy (FINMA). Zgodnie z najnowszymi doniesieniami jej premiera może odbyć się już w styczniu 2021 roku.

Podając te informacje Financial Times powołuje się na 3 osoby zaangażowane w tworzenie projektu. W stosunku do początkowych planów, Libra miałaby wystartować w okrojonym wymiarze. Facebook zamierzał wyemitować cyfrowe aktywo powiązane z koszykiem wielu tradycyjnych walut, udostępnionych jako seria stablecoinów.

Libra na celowniku rządów

Przyczyną okrojenia ambitnych planów giganta mediów społecznościowych są problemy regulacyjne, z którymi spotkał się na całym świecie. Wiele rządowych agencji zajmujących się nadzorem rynków finansowych zapowiadało wprost, że nie dopuści do powstania projektu, czego przykładem jest Francja. Stany Zjednoczone storpedowały inicjatywę Facebooka poprzez uchwalenie przepisów, zagradzających drogę do świata finansów korporacjom big tech.

W następstwie presji wywieranej przez władze, część spółek będących w składzie Stowarzyszenia Libra, zdecydowała się je opuścić. Z udziału w projekcie zrezygnowały m.in. PayPal, Mastercard, eBay i Stripe. Tym samym z 28 spółek, wchodzących w skład konsorcjum, pozostało 21 (obecnie jest ich 27).

Facebook nie zrezygnował jednak ze swoich planów i zaczął szukać sposobów na rozwianie obaw władz. W tym celu zatrudnił do zespołu wiele osób z doświadczeniem w administracji publicznej. Pierwszym CEO Libry został Stuart Levey – były podsekretarz stanu ds. terroryzmu w administracji Baracka Obamy i George’a W. Busha. Korporacja zaczęła również szukać jurysdykcji, która byłaby gotowa roztoczyć nadzór nad jej projektem. W tym miejscu od dłuższego czasu wymieniano Szwajcarię i jak wskazuje ostatni raport Financial Times, kroki te mogły zakończyć się sukcesem.

libra facebooka może mieć premierę w styczniu
reklama
reklama