Kurs kryptowaluty powiązanej z AI skacze o 430% w miesiąc. Czy zwolnienie Sama Altmana miało na to wpływ? | Wiadomości | CrypS.

Kurs kryptowaluty powiązanej z AI skacze o 430% w miesiąc. Czy zwolnienie Sama Altmana miało na to wpływ?

TAO AI

Kurs tokena powiązanego z projektem Bittensor, którego misją jest decentralizacja sztucznej inteligencji, skoczył w ciągu 30 dni aż o 430%. Kryptowaluta zdołała przegonić także inne cyfrowe aktywa powiązane z AI.


Pierwotnym założeniem firmy OpenAI stojącej za ChatGPT było nie dopuszczenie do tego, by technologia generatywnej sztucznej inteligencji dostała się we władanie korporacji. Jak wiadomo, wizja ta uległa diametralnej zmianie w 2019 roku, gdy projekt został zasilony astronomiczną kwotą 1 miliarda dolarów przez Microsoft.

Jednak nadal można natrafić w sieci na wiele osób, które uważają, że rozwój AI powinien odbywać się w zdecentralizowanym charakterze, by żadna wielka korporacja nie miała władzy nad narzędziami zasilanymi sztuczną inteligencją. Na tym właśnie skupia się misja projektu Bittensor i jego kryptowaluty BitTensor (TAO).

Ta w ciągu ostatniego miesiąca zaliczyła piękny rajd cenowy, a dziś (tj. 19 listopada) udało jej się osiągnąć swoje nowe ATH!

Kurs TAO wybija

Branża AI bardzo sympatyzuje z rynkiem kryptowalut, a te dwa sektory nijako przecinają się ze sobą na wielu płaszczyznach. Przykładem może być tutaj chociażby projekt The Graph czy kontrowersyjny Worldcoin, którego twórcą jest Sam Altman.

Wydarzenia dotyczące przełomowych ogłoszeń odnośnie rozwoju sztucznej inteligencji mogą więc silnie odbijać się także na kursach topowych kryptowalutowych projektów.

Działający od równo dwóch miesięcy protokół Bittensor (TAO) skupia się na decentralizacji przekazywanych danych, które są wykorzystywane do uczenia sztucznej inteligencji. Jego twórcą jest Jacob Steeves, który wcześniej pracował m.in. dla Google.

Od kilku tygodni natywny token tego protokołu zdobywa kolejne poziomy cenowe i kolejnych inwestorów z rynku kryptowalut.

W ciągu ostatnich 30 dni wartość cenowa tego cyfrowego aktywa skoczyła aż o 430%, a dziś jej kurs wyniósł rekordowe 263,31 dolarów. Obecnie jego cena na giełdach wynosi 252 dolarów. W ciągu ostatniego tygodnia kryptowaluta zdrożała o aż 60%.

Wykres cenowy TAO/USDT na giełdzie MEXC. Źródło: TradingView

Co wybiło cenę TAO?

Jak pisaliśmy wyżej, o kursie danego kryptowalutowego projektu AI może zaważyć jedna, ważna nowina z tej branży.

W piątek świat obiegła informacja, że jeden z założycieli i dotychczasowy dyrektor generalny firmy OpenAI – Sam Altman – został usunięty z tego stanowiska. Decyzja o tym została podjęta za jego plecami przez członków zarządu firmy.

Generalnie, to poszło ponoć o spore różnice poglądowe, które zahaczały o kwestie etyczne i bezpieczeństwa związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

Bittensor jest natomiast podmiotem, którego misja skupia się na staniu w silnej opozycji do tego, co robi firma odpowiadająca za ChatGPT, tak więc informacje o rozłamie w strukturach jej zarządu na pewno mogły przyczynić się do wybicia kursu TAO.

TAO AIreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.