Kurs Ethereum pokazał 3 000 USD! Co dokładnie napędza wzrosty ETH? | Wiadomości | CrypS.

Kurs Ethereum pokazał 3 000 USD! Co dokładnie napędza wzrosty ETH?

Jacek Walewski
Kurs ETH

We wtorek cena etheru przebiła na krótko poziom 3000 USD. Tak wysoko kurs nie był od kwietnia 2022 r. Co stoi za tym skokiem?


  • Kurs ETH przebił na krótki czas próg 3000 USD. Choć obecnie trwa korekta, ether nie był tak drogi od dwóch lat,
  • Inwestorzy zakładają, że w maju powstaną ETF-y ETH. Do tego dochodzi oczekiwanie na zmiany w łańcuchu, które poprawią jego skalowalność.

Kurs ETH powyżej 3000 USD

Cena etheru osiągnęła we wtorek po raz pierwszy od prawie dwóch lat poziom aż 3000 USD. Powód? Po pierwsze, pewna zadyszka bitcoina, który w tym tygodniu – przynajmniej jak na razie – nie rośnie tak mocno jak wcześniej.

Do tego dochodzą jednak spekulacje dot. wprowadzenia na rynek ETF-ów typu spot na ETH. Decyzja w tej kwestii ma zapaść w maju. O stworzenie takich produktów starają się m.in. Fidelity, BlackRock i Franklin Templeton. To giganci rynku. Zwłaszcza BlackRock ma duże przełożenie na politykę urzędników i wręcz zaskakującą skuteczność, jeżeli chodzi o zakładanie ETF-ów.

Eksperci wskazują, że szanse na powstanie etherowych ETF-ów są naprawdę duże. Analityk Bloomberga ds. ETF-ów, Eric Balchunas, zasugerował niedawno, że jest aż 70% szansy na “tak” ze strony SEC i to już około 23 maja.

To ostateczny termin, w którym Komisja ma orzec w sprawie wniosku o ETF Ark i 21Shares. Ekspert zakłada, że urzędnicy ponownie zatwierdzą wszystkie wnioski w jednym momencie. Dokumentacja Ark i 21Shares została zaś złożona jako pierwsza.

Jego opinię podziela Standard Chartered. Bank twierdzi też, że ETH zdrożeje wkrótce do 4000 USD.

Sceptyczni są analitycy banku inwestycyjnego TD Cowen. Oni z kolei uważają, że szanse na zatwierdzenie ETF-ów są „w najbliższej przyszłości” małe.

Sam przewodniczący SEC Gary Gensler stwierdził w styczniu, że zatwierdzenie przez jego agencję funduszy ETF na bitcoiny ogranicza się do pojedynczej kryptowaluty i „nie należy tego interpretować jako niczego więcej”.

Problemem może okazać się też to, że Gensler powiedział kiedyś, że tylko bitcoin jest towarem i nie jest papierem wartościowym. W przypadku etheru nie chciał zdobyć się na jasną deklarację dot. charakteru prawnego tej kryptowaluty.

W oczekiwaniu na aktualizację

Nie tylko czekanie na ETF-y napędza kurs. Programiści przygotowują się też do wdrożenia aktualizacji Dencun. Ta wprowadza do Ethereum proto-danksharding. To krytyczny krok przed wdrożeniem głównego shardingu.

Dzięki powyższemu rozwiązaniu poprawi się wydajność sieci. Poprzez sharding Ethereum będzie dzielone na interoperacyjne „fragmenty”, które mogą przetwarzać poszczególne transakcje. W tym modelu sieć będzie więc mogła przetwarzać więcej transakcji jednocześnie.

Co robią wieloryby?

W chwili pisania tego tekstu kurs BTC spadł poniżej 3000 USD. Z danych Lookonchain wynika, że pewien wieloryb Ethereum (i  zarazem jeden z pierwszych inwestorów projektu, który wziął udział w ICO w 2014 r.) dokonał sprzedaży ETH na krótko przed tym, jak kryptowaluta przebiła 3000 USD.

 

Upłynnił 732 ETH o wartości około 5,15 miliona USD na Krakenie. Inwestor ten, który podczas ICO nabył 3465 ETH, pozostawał w uśpieniu przez ponad 8 lat.

Kurs ETHreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.