Kurs bitcoina nie może się podnieść po spadku. Inwestorzy sprzedają ze stratą

Bitcoin Bear
W tym poście:
Bitcoin
-2.01%

Bitcoin w dalszym ciągu mierzy się z presją sprzedażową po ostatniej korekcie, jaką wywołał przed weekendem Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent. Na rynku widać panikę wśród krótkoterminowych inwestorów, którzy postanowili pozbyć się swoich zasobów. 


  • STH (Short Term HODLers) sprzedają swoje BTC ponosząc największe straty od stycznia br.
  • Liczba inwestorów sprzedających ze stratą w ciągu ostatnich 5 dni wzrosła o 37,8%

Słabe ręce sprzedają bitcoina

Wielu obserwatorów rynku bitcoina zakładało, że gdy weekend, przed którego rozpoczęciem doszło do spadku kursu po słowach Sekretarza Skarbu USA – Scotta Bessenta – dobiegnie końca i ponownie otworzą się tradycyjne giełdy papierów wartościowych, to inwestorzy kupią BTC na dołku, czym przywrócą jego cenę z powrotem w okolice 120 tys. dolarów.

Tak się jednak nie stało, a wartość największej z kryptowalut wciąż spada. W momencie pisania tego artykułu kurs BTC wynosi 115 660 dolarów, ale momentami spadał już nawet do poziomu 114 456 dolarów, co przekłada się na zjazd o 8% od swojego nowego ATH z czwartku, które wyniosło 124 457 dolarów.

Wykres cenowy BTC na giełdzie Bitstamp. Źródło: TradingView

Dlaczego jednak kurs BTC nie rośnie? Przecież wspomniany urzędnik tłumaczył się ze swoich słów, że mimo wszystko USA szukają „neutralnego” sposobu na kupowanie bitcoina na poczet ich Strategicznej Rezerwy.

Sprawa jest bardziej złożona i polityka Białego Domu USA nie jest jedynym czynnikiem, który sprowadził cenę bitcoina na południe.

Nie wiadomo również, co będzie dalej z obniżką stóp procentowych. Inwestorzy czekają na przemówienie szefa Fed – Jerome’a Powella – podczas corocznego szczytu w Jackson Hole, które jest zaplanowane na piątek.

Zeszłotygodniowy odczyt inflacji za lipiec wywołał bardzo mieszane reakcje wśród ekonomistów oraz inwestorów.

Jak obecnie wyglądają nastroje wśród inwestorów? Dane on-chain, na które powołują się analitycy z CryptoQuant, wskazują, że krótkoterminowi inwestorzy bitcoina (czyli tacy, którzy HODLują go krócej niż 155 dni) w ciągu ostatnich trzech dni postanowili pozbyć się go, nawet kosztem strat.

Na scentralizowane giełdy w niedzielę wpłynęło ponad 1670 BTC ze stratą, natomiast we wtorek liczba ta wzrosła do poziomu 23 520 BTC.

Aż 90% wolumenu handlowego na rynku spot stanowią inwestorzy krótkoterminowi, którzy sprzedają „pod wodą”.

Jak podkreślił analityk CryptoQuant – Kripto Mevsimi – ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w styczniu, gdy bitcoina zaczął spadać po swoim ostatnim ATH.

Po raz pierwszy od styczniowego spadku mnożniki STH-SOPR spadły poniżej 1, co wskazuje, że inwestorzy krótkoterminowi ponownie ponoszą straty

– czytamy.

Jest jednak pewien progres, ponieważ poziom obecnej paniki wśród STH jest znacznie mniejszy niż na początku roku.

Liczba sprzedających ze stratą wzrosła o 37,8% (63 tys. → 87 tys. BTC ) w ciągu ostatnich 5 dni. Mimo to, w porównaniu z początkiem tego roku, zrealizowane straty pozostają ograniczone, co sugeruje, że niewielu inwestorów panikuje.

– wskazuje zaś Glassnode.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->