Korea Północna "żyje" z kradzieży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Korea Północna “żyje” z kradzieży kryptowalut

Redaktor: Albert Czajkowski
korea kim

Torpedowana sankcjami Korea Północna właśnie przyśpieszyła testy broni masowego rażenia. Program rozwoju rakiet balistycznych ma być, zdaniem ONZ, finansowany kradzionymi kryptowalutami.

Hakerzy z Korei mieli ukraść 400 mln dolarów z giełd kryptowalut

Agencja Reuters, powołując się na cykliczny, poufny raport ONZ mówi, iż objęta sankcjami od 2006 roku, Korea Północna, znaczącą część swoich funduszy pozyskała w ubiegłym roku w drodze kradzieży aktywów cyfrowych. Totalitarny reżim z Pjongjangu ma kontrolować hakerów, którzy atakują instytucje finansowe i giełdy kryptowalut.

Ci, według jednego z państw członkowskich ONZ, w latach 2020-2021, mieli ukraść 50 milionów dolarów z giełd w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Powołano się również na analizy platformy zajmującej się siecią blockchain – Chainalysis. Zgodnie z nimi, w 2021 roku miało miejsce przynajmniej 7 ataków przeprowadzonych przez Koreę Północną. W ich wyniku ze światowych giełd zniknęły aktywa o łącznej wartości niemal 400 milionów dolarów.

Co ciekawe, Koreańczykom z północy nie są obce też legalne sposoby pozyskiwania środków – kilka lat temu, zdecydowali się oni wyemitować swoje… obligacje dolarowe.

Broń jądrowa za kryptowaluty

Już w 2019 roku zaobserwowano, że rząd północnokoreański, dzięki atakom, zgromadził około 2 miliardy dolarów. Ukradzione środki następnie miały być wykorzystane w celu finansowania programów rozwoju broni masowego rażenia. Reżim przyśpiesza prace, w związku z czym w ubiegłym miesiącu przeprowadził aż 9 testów rakiet balistycznych.
Ataki hakerskie nie są jedyną aktywnością, w którą ostatnio angażują się tamtejsi przywódcy. W drugiej połowie 2021 roku wzrósł eksport koreańskiego węgla drogą morską – to kolejne naruszenie zakazów nałożonych na kraj przez ONZ.

W piątek 4 lutego Rosja i Chiny, które zacieśniają więzi przy okazji kryzysu pod ukraińską granicą, odmówiły oficjalnego potępienia zagrażających bezpieczeństwu, testów rakietowych w Korei Północnej.

korea kim

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.