Kolejny bank z problemami. Tym razem First Republic Bank | Wiadomości | CrypS.

Kolejny bank z problemami. Tym razem First Republic Bank

Dawid Kucharczyk

First Republic Bank może zostać zamknięty przez władze federalne, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Signature. We wtorek, 25 kwietnia, jego akcje spadły o ponad 50 proc. po poniedziałkowej publikacji raportu finansowego za I kwartał.


akcje first republic bank

Jak się okazało, tylko w marcu klienci wycofali z banku około 100 miliardów dolarów. To podniosło pytania o wypłacalność instytucji i zagroziło nową rundą kryzysu w amerykańskim systemie finansowym.

Starszy korespondent Fox News Charles Gasparino, powołując się na swoje źródła, powiedział, że bank wyczerpał swoje możliwości. Rzekomo scenariusz, w którym First Republic znajduje poważnego inwestora lub szybko wyprzedaje część swoich aktywów, wydaje się mało prawdopodobny.

Niektórzy twierdzą iż bank zostanie wkrótce zamknięty i przejęty przez FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation), która sprzeda go “pod młotek”.

First Republic Bank zaciągnął sporo pożyczek

Sytuację komplikuje fakt, że w lipcu wygasają pożyczki od dużych kontrahentów finansowych. W marcu First Republic Bank otrzymał od partnerów około 30 mld USD krótkoterminowych pożyczek w celu ustabilizowania sytuacji płynnościowej.

Również w I kwartale bank zwrócił się o pomoc do Fed. Regulator udzielił organizacji pożyczki w wysokości 92 mld dolarów, co pozwoliło jej “załatać dziurę” w budżecie.

Jednocześnie FRB nie ma żadnego planu wyjścia z kryzysu. Są co prawda plany pokrycia części kosztów poprzez redukcję zatrudnienia o 20-25%, ale to wszystko. W jaki sposób organizacja poradzi sobie z problemem niedostatecznej płynności (jeśli wogóle sobie poradzi), dopiero się okaże.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.