Jak wysoki popyt widać na ETF-y na ETH? Analitycy oceniają szanse na powtórzenie sukcesu ETF-ów na BTC | Wiadomości | CrypS.

Jak wysoki popyt widać na ETF-y na ETH? Analitycy oceniają szanse na powtórzenie sukcesu ETF-ów na BTC

Ethereum

Analityk Bloomberga ds. ETF-ów, James Seyffart, rozmawiał publicznie z CIO Bitwise Mattem Houganem. Tematem były spotowe ETF-y etheru.


  • Analityk Bloomberga uważa, że ETF-y na ETH nie będą takim sukcesem jak ich bitcoinowe odpowiedniki,
  • CIO Bitwise jest natomiast całkiem innego zdania.

ETF-y etheru a popyt na nie

Seyffart uważa, że nowe kryptowalutowe fundusze będą sukcesem, ale nie takim jak na miarę ETF-ów na BTC. Jego zdaniem zobaczymy w ich przypadku ok. 15–20% popytu tego, ma miejsce na rynku bitcoina.

Analityk wskazał, że dziś ETH ma około 30% kapitalizacji rynkowej bitcoina wynoszącej 1,4 biliona USD. Stąd, jak zakłada, przełoży się to na mniejsze zainteresowanie inwestorów etherowym funduszem. Do tego wskazał na ciekawe zjawisko.

Różnica pomiędzy etherem jako ETF-em a samym etherem jest nieco szersza niż różnica pomiędzy bitcoinem a bitcoinem jako ETF-em

– powiedział.

O co chodzi? O to, że bitcoin jest traktowany jako walor inwestycyjny, jest trochę jak złoto. Stąd inwestowanie w ETF-y na BTC niewiele w praktyce różni się od lokowania kapitału w kryptowalutę.

W przypadku etheru sprawa jest bardziej skomplikowana. ETF daje nam ekspozycję na ETH, ale nie daje możliwości stake’owania czy wykorzystywania kryptowaluty w ekosystemie Ethereum. Pokazuje to pewną przewagę etheru nad jego ETF-owym odbiciem.

Ostatecznie Seyffart powiedział, że zakłada, że start ETF-ów ETH będzie spektakularny, ale nie tak, jak miało to miejsce w przypadku funduszy BTC.

Bitwise CIO spodziewa się dużego popytu

CIO Bitwise Matt Hougan patrzy na sprawę inaczej. Jego zdaniem popyt może być bardzo duży.

Po pierwsze, lokować kapitał w ETF-y na ETH będą inwestorzy, którzy chcą dywersyfikować swój kapitał. Do tego dojdą osoby, które traktują kupno ETH jako „inwestycję w technologię wysokiego wzrostu”.

Wskazał na to, że Ethereum to nie tylko blockchain z kryptowalutą, to cały ekosystem aplikacji i stablecoinów.

Warto dodać, że eksperci Bloomberga mocno skompromitowali się w kwestii ETF-ów ETH. Jak na osoby mające potencjalnie dobre źródła i insiderskie informacje, źle zinterpretowali politykę SEC.

Przez miesiące głosili, że Komisja nie zgodzi się na powstanie funduszy ETH. Stało się inaczej, a oni sami zmienili swoje prognozy z pesymistycznych na optymistyczne parę dni przed decyzją regulatora, gdy już wiele wskazywało na to, że ETF-y powstaną.

Ethereumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.