Jack Dorsey zapowiada fundusz obrony prawnej dla deweloperów BTC | Wiadomości | CrypS.

Jack Dorsey zapowiada fundusz obrony prawnej dla deweloperów BTC

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
jack dorsey

Założyciel i dyrektor generalny Block, Jack Dorsey, ogłosił plany stworzenia “Bitcoin Legal Defense Fund”, podmiotu non-profit, którego zadaniem będzie zapewnienie obrony prawnej dla deweloperów Bitcoina.

Propozycja została ogłoszona w wiadomości e-mail wysłanej do listy mailingowej deweloperów BTC w dniu 12 stycznia. Dorsey napisał w niej:

Bitcoin Legal Defense Fund jest podmiotem non-profit, który ma na celu zminimalizowanie prawnych bólów głowy, które zniechęcają twórców oprogramowania do aktywnego rozwijania Bitcoina i powiązanych projektów, takich jak Lightning Network, protokoły prywatności Bitcoin i tym podobne

W liście podkreślono, że fundusz nie stara się o pozyskanie dodatkowych pieniędzy na swoją działalność. Może jednak to zrobić “na polecenie zarządu, jeśli będzie to potrzebne do dalszych działań prawnych lub do opłacenia pracowników”.

Dorsey ustąpił ze stanowiska CEO Twittera z końcem listopada 2021 roku. Obecnie kieruje Block (wcześniej znany jako Square), firmą zajmującą się płatnościami, która ostatnio eksperymentuje m.in. z bitcoinową zdecentralizowaną giełdą (DEX).

Oprócz Dorseya, e-mail został podpisany przez współzałożyciela Chaincode Labs, Alexa Morcosa i naukowca Martina White’a. Dołączyli oni do byłego CEO Twittera w zarządzie funduszem.

Pomoc dla deweloperów BTC przeciwko Craigowi S. Wrightowi

Według listu, spory sądowe i ciągłe groźby wobec deweloperów mają swój zamierzony efekt, ponieważ “poszczególni pozwani zdecydowali się na kapitulację w obliczu braku wsparcia prawnego”. W mailu czytamy:

Deweloperzy open-source, którzy często są niezależni, są szczególnie podatni na presję prawną.

Jak wyjaśniono dalej, głównym celem funduszu jest pomoc deweloperom w ich obronie przed pozwami sądowymi związanymi z ich działalnością w ekosystemie Bitcoin. Będzie to “darmowa i dobrowolna opcja”.

W skład funduszu wejdzie również zespół wolontariuszy i prawników zatrudnionych na pół etatu.

Pierwszym działaniem funduszu będzie koordynacja obrony dla deweloperów, którzy są pozywani przez Tulip Trading Limited, firmę związaną z australijskim informatykiem Craigiem S. Wrightem.

Wright, który twierdzi, że jest Satoshim Nakamoto, opowiadał się za podziałem łańcucha, który doprowadził do powstania Bitcoin Cash (BCH) w 2017 roku. W listopadzie 2018 r. przeszedł do tworzenia Bitcoin SV, twierdząc, że nowa kryptowaluta jest prawdziwym Bitcoinem – stąd nazwa Bitcoin Satoshi Vision (BSV).

W 2019 roku Wright złożył pozwy przeciwko kilku prominentnym postaciom w społeczności Bitcoin, w tym dyrektorowi generalnemu Blockstream Adamowi Backowi. W pozwie, który został odrzucony w kwietniu 2020 r., Wright twierdził, że Back zniesławił go, nazywając go “oszustem”.

jack dorseyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.