Jack Dorsey zapowiada fundusz obrony prawnej dla deweloperów BTC | Wiadomości | CrypS.

Jack Dorsey zapowiada fundusz obrony prawnej dla deweloperów BTC

Zerelik Maciej
jack dorsey

Założyciel i dyrektor generalny Block, Jack Dorsey, ogłosił plany stworzenia „Bitcoin Legal Defense Fund”, podmiotu non-profit, którego zadaniem będzie zapewnienie obrony prawnej dla deweloperów Bitcoina.

Propozycja została ogłoszona w wiadomości e-mail wysłanej do listy mailingowej deweloperów BTC w dniu 12 stycznia. Dorsey napisał w niej:

Bitcoin Legal Defense Fund jest podmiotem non-profit, który ma na celu zminimalizowanie prawnych bólów głowy, które zniechęcają twórców oprogramowania do aktywnego rozwijania Bitcoina i powiązanych projektów, takich jak Lightning Network, protokoły prywatności Bitcoin i tym podobne

W liście podkreślono, że fundusz nie stara się o pozyskanie dodatkowych pieniędzy na swoją działalność. Może jednak to zrobić „na polecenie zarządu, jeśli będzie to potrzebne do dalszych działań prawnych lub do opłacenia pracowników”.

Dorsey ustąpił ze stanowiska CEO Twittera z końcem listopada 2021 roku. Obecnie kieruje Block (wcześniej znany jako Square), firmą zajmującą się płatnościami, która ostatnio eksperymentuje m.in. z bitcoinową zdecentralizowaną giełdą (DEX).

Oprócz Dorseya, e-mail został podpisany przez współzałożyciela Chaincode Labs, Alexa Morcosa i naukowca Martina White’a. Dołączyli oni do byłego CEO Twittera w zarządzie funduszem.

Pomoc dla deweloperów BTC przeciwko Craigowi S. Wrightowi

Według listu, spory sądowe i ciągłe groźby wobec deweloperów mają swój zamierzony efekt, ponieważ „poszczególni pozwani zdecydowali się na kapitulację w obliczu braku wsparcia prawnego”. W mailu czytamy:

Deweloperzy open-source, którzy często są niezależni, są szczególnie podatni na presję prawną.

Jak wyjaśniono dalej, głównym celem funduszu jest pomoc deweloperom w ich obronie przed pozwami sądowymi związanymi z ich działalnością w ekosystemie Bitcoin. Będzie to „darmowa i dobrowolna opcja”.

W skład funduszu wejdzie również zespół wolontariuszy i prawników zatrudnionych na pół etatu.

Pierwszym działaniem funduszu będzie koordynacja obrony dla deweloperów, którzy są pozywani przez Tulip Trading Limited, firmę związaną z australijskim informatykiem Craigiem S. Wrightem.

Wright, który twierdzi, że jest Satoshim Nakamoto, opowiadał się za podziałem łańcucha, który doprowadził do powstania Bitcoin Cash (BCH) w 2017 roku. W listopadzie 2018 r. przeszedł do tworzenia Bitcoin SV, twierdząc, że nowa kryptowaluta jest prawdziwym Bitcoinem – stąd nazwa Bitcoin Satoshi Vision (BSV).

W 2019 roku Wright złożył pozwy przeciwko kilku prominentnym postaciom w społeczności Bitcoin, w tym dyrektorowi generalnemu Blockstream Adamowi Backowi. W pozwie, który został odrzucony w kwietniu 2020 r., Wright twierdził, że Back zniesławił go, nazywając go „oszustem”.

jack dorsey
reklama
reklama