Irlandia zaostrzy regulacje kryptowalut w związku z AMLD5 | Wiadomości | CrypS.

Irlandia zaostrzy regulacje kryptowalut w związku z AMLD5

Michał Misiura
amld5 - 5 unijna dyrektywa wchodzi do irlandii

Jak podaje Irish Examiner irlandzki rząd zamierza wdrożyć przepisy zgodne z piątą unijną dyrektywą dotyczącą przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD5). Zmiany dotkną branżę kryptowalut oraz kolekcjonerów sztuki. 

Prokurator generalna Helen McEntee, która forsuje zmiany w przepisach, ogłosiła, że przekonała do nich irlandzki gabinet ministrów. Ze wsparciem rządu dojdzie do rozszerzenia zapisów w ustawie dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jej nowa wersja ma objąć swoim zasięgiem graczy z branży kryptowalut (giełdy i dostawców portfeli), a także dealerów i pośredników w obrocie dziełami sztuki. Zmiany zapewnią Irlandii zgodność z postanowieniami piątej dyrektywy Unii Europejskiej.

Poza nałożeniem surowszych wymagań na giełdy kryptowalut i handlarzy sztuką, nowelizacja ustawy będzie miała też wpływ na funkcjonowanie banków. Znikną z nich anonimowe skrytki depozytowe. Innym skutkiem będzie wymóg większej przejrzystości w kwestii własności podmiotów korporacyjnych. Zdaniem Helen McEntee, przestępcy starają się nadużywać otwartość wewnętrznych granic Unii Europejskiej i dlatego wspólne ustawodawstwo jest tak istotne.

AMLD5 w innych krajach

Jednym z krajów, które najszybciej wdrożyły 5 unijną dyrektywę, była Holandia. Tamtejszy bank centralny – De Nederlandsche Bank (DNB), rozpoczął działania na początku maja. Wszystkie firmy z branży kryptowalut otrzymały wtedy 2 tygodnie aby uzyskać nową licencję potwierdzającą zgodność ze zmienionymi przepisami. Wszystkie spółki, które nie zmieściły się w terminie mogły liczyć na kary finansowe i zakazy prowadzenia działalności. Zmiany w Holandii spotkały się z krytyką branży. Na zakończenie działalności zdecydowała się wtedy m.in. holenderska platforma Bittr, służąca do oszczędzania w bitcoinach.

Swoje zmiany w prawie zapowiada także Hiszpania. Do głosowania nad nimi ma dojść w 2 połowie 2020 roku. Zgodnie z zapowiedziami, nadzorem nad zgodnością sektora kryptowalut z AMLD5 miałby zając się centralny bank kraju.

amld5 - 5 unijna dyrektywa wchodzi do irlandiireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.