Hiszpania wprowadzi obowiązkową rejestrację dla branży krypto | Wiadomości | CrypS.

Hiszpania wprowadzi obowiązkową rejestrację dla branży krypto

Mariusz Przepiórka
bank centralny hiszpanii otrzyma uprawnienia do nadzoru nad kryptowalutami Regulacje prawne

Wszystko wskazuje na to, że Hiszpania zmodyfikuje swoje przepisy w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy, aby spełnić wymogi unijnej dyrektywy AMDL5. Hiszpański parlament w drugiej połowie bieżącego roku przeprowadzi głosowanie w tej sprawie. Jeśli przepisy wejdą w życie, bank centralny Hiszpanii będzie nadzorował dostawców usług kryptowalutowych.

Projekt ustawy zakłada, że giełdy kryptowalut, dostawcy portfeli kryptowalutowych oraz usług powierniczych będą musieli zarejestrować się i dowieść, że spełniają wymagania w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy. Dyrektywa AMLD5, która weszła w życie w styczniu bieżącego roku, na poziomie Unii Europejskiej wytycza ramy w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy. Jest to pierwsza tak poważna próba UE w uregulowaniu działalności kryptowalutowej na poziomie całej wspólnoty.

CNMV a kryptowaluty

Hiszpański regulator CNMV już ponad dwa lata temu wziął na cel branżę kryptowalutową, jednak początkowo koncentrował się głównie na tropieniu nielegalnych transakcji. Hiszpania wciąż nie uchwaliła przepisów regulujących sektor kryptowalut, a istniejące prawo nie zawiera nawet definicji krypto aktywów. CNMV zamierza jednak pójść śladem regulatorów z innych europejskich krajów i zaczyna już publikować ostrzeżenia przed podejrzanymi podmiotami oferującymi kryptowalutowe inwestycje i projekty związane z wydobywaniem tych aktywów. Zwykle jednak nie podaje w nich szczegółów technicznych produktów, a swe komunikaty formułuje prostym językiem, który ma być zrozumiały dla szerokiego odbiorcy.

bank centralny hiszpanii otrzyma uprawnienia do nadzoru nad kryptowalutami
reklama
reklama