Wenezuela zwiększa wykorzystanie bitcoina do omijania sankcji | Wiadomości | CrypS.

Wenezuela zwiększa wykorzystanie bitcoina do omijania sankcji

Michał Misiura
wenezuela

Kryptowaluty stają się coraz bardziej istotnym elementem polityki gospodarczej Wenezueli. Objęty sankcjami kraj wykorzystuje je do rozliczeń w handlu z sojusznikami, takimi jak Iran i Turcja. 

Informacji na ten temat dostarczył portal RunRun.es, powołujący się na źródła w Banku Centralnym Wenezueli. Kraj rządzony przez Nicolása Maduro ma wykorzystywać bitcoiny do płatności w międzynarodowym handlu z Turcją i Iranem. Nie jest jasne, za jakie towary lub usługi płacono w kryptowalutach, jednak jak podaje Cointelegraph, wiadomo że oba wymienione państwa eksportują do Wenezueli żywność oraz paliwo. Do tej pory rozliczenia prowadzono w złocie.

Prawo Antyblokadowe

Pod nazwą Prawa Antyblokadowego władze Wenezueli wprowadziły szereg przepisów, mających na celu ograniczenie wpływu sankcji Stanów Zjednoczonych. Kluczowym elementem tej strategii stało się wykorzystanie cyfrowych aktywów. Nicolás Maduro podkreślał, że nowe prawo pozwoli jego państwu „używać wszystkich kryptowalut na świecie – publicznych, państwowych lub prywatnych, do handlu wewnętrznego i zewnętrznego”. 

Kolejnym przedsięwzięciem podjętymi przez wenezuelski rząd, jest wsparcie rolników, którzy mogą ubiegać się o pożyczki i dotacje w kryptowalutach. Jak opisywał wiceprezydent ds. ekonomii – Tareck El Aissami, nie chodzi tylko Petro, ale cały koszyk aktywów kryptograficznych. Jest to kolejny dowód na to, że pomimo szumnych zapowiedzi, wenezuelska cyfrowa waluta nie spotkała się z adopcją, na którą liczyły władze. W związku z tym Wenezuela zwróciła się w kierunku bitcoina i innych, niepaństwowych, kryptowalut. 

Armia Wenezueli kopie bitcoiny

Poza wydawaniem kryptowalut, wenezuelskie władze angażują się także w ich wydobycie. Przed tygodniem pisaliśmy o otwarciu wojskowej kopalni i centrum remontowego koparek. Wenezuela stworzyła także narodową pulę wydobywczą oraz krajową giełdę kryptowalut, umożliwiającą zakup cyfrowych aktywów za boliwary.

Poza działaniami władz istotny wpływ na adopcję bitcoina w kraju ma również masowa emigracja polityczna i ekonomiczna. Wielu spośród 4 mln obywateli Wenezueli, którzy opuścili kraj, wykorzystuje kryptowaluty do wysyłania środków swoim rodzinom, które pozostały na miejscu.

wenezuela
reklama
reklama