Iran zamknął 1620 nielegalnych kopalni kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Iran zamknął 1620 nielegalnych kopalni kryptowalut

Michał Misiura
kopanie bitcoina w irańskim meczecie - 1620 kopalni krypto zlikwidowanych w iranie

Od lipca 2019 roku, władze Iranu zamknęły 1620 nielegalnych kopalni kryptowalut, które zużywały 250 megawatów energii elektrycznej – powiedział rzecznik Przedsiębiorstwa Wytwarzania, Dystrybucji i Przesyłania Energii (Tavanir).

500 niezarejestrowanych farm górniczych zostało zamkniętych w samym grudniu, podczas, nabierającego rozpędu, rajdu bitcoina. Iran zalegalizował mining kryptowalut w lipcu 2019 roku. Od tego czasu górników zaczęła obowiązywać określona stawka za prąd, a wszystkie kopalnie muszą otrzymać autoryzację Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu. Od momentu wprowadzenia prawa zdobyły ją 24 duże farmy górnicze, o łącznej mocy 310 megawatów. Do końca stycznia zeszłego roku wystawiono ponad 1000 licencji na wydobycie.

Przedsiębiorstwo Wytwarzania, Dystrybucji i Przesyłania Energii (Tavanir) ma uprawnienia do zamykania nielegalnych kopalni kryptowalut. W ich wykrywaniu pomagają nagrody dla osób, które doniosą na niezarejestrowanych górników. Demaskatorzy mogą liczyć na 1,000,000 riali (około 8700 PLN). Rzecznik głównej spółki energetycznej Iranu, Mostafa Rajabi Mashhadi, powiedział:

Tavanir jest surowy w postępowaniu z nieuprawnionymi górnikami, a ci którzy korzystają z dotowanej energii elektrycznej, jak na przykład nielicencjonowani górnicy, zostaną ukarani grzywną w wysokości równej stracie, jaką wyrządzają w krajowej sieci energetycznej. Ich miejsca wydobycia zostaną odłączone od sieci krajowej i postawione przed sądem.

Warunki dla górnictwa kryptowalut w Iranie

Z uwagi na niskie ceny prądu, Iran jest jednym z państw, w których kopanie kryptowalut należy do bardzo opłacalnych. Według specjalnych (wyższych) stawek dla górników koszt energii to 4800 rialów za kilowatogodzinę (około 42 grosze w porównaniu do 55 groszy za kWh w Polsce i blisko złotego w Niemczech).

Prąd dla zwykłych obywateli jest dotowany przez państwo, a miejsca kultu i szkoły korzystają z darmowej elektryczności. W związku z tym niezarejestrowani górnicy mogą prowadzić jeszcze bardziej lukratywny biznes i zdarzały się już przypadki farm górniczych działających w meczetach. Iran stara się eliminować nielegalne wydobycie z uwagi na duże obciążenie sieci oraz znacznie wyższy koszt prądu w sezonie letnim.

kopanie bitcoina w irańskim meczecie - 1620 kopalni krypto zlikwidowanych w iranie
reklama
reklama