Intel nie będzie ograniczał wydobycia kryptowalut na nowych kartach graficznych Alchemist | Wiadomości | CrypS.

Intel nie będzie ograniczał wydobycia kryptowalut na nowych kartach graficznych Alchemist

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
intel kopanie kryptowalut

Intel ujawnił, że jego nadchodząca seria kart graficznych nie będzie zawierała programowych lub sprzętowych ograniczeń wydobycia kryptowalut.

W rozmowie z Gadgets360, wiceprezes i dyrektor generalny ds. produktów i rozwiązań graficznych dla klientów Intela, Roger Chandler powiedział, że nadchodząca linia kart graficznych Arc, o nazwie kodowej “Alchemist”, nie będzie zawierać “blokad programowych i tego typu rzeczy”.

Nie projektujemy tego produktu ani nie budujemy żadnych funkcji w tym momencie, które są specjalnie skierowane do górników. Jeśli chodzi o działania, które podejmujemy, aby ich uniknąć lub zablokować, to jest to produkt, który będzie na rynku i ludzie będą mogli go kupić.

Chandler dodał, że “nie jest to dla nas priorytetem”, jednocześnie zauważając, że “projektujemy Intel Arc i rodzinę produktów Alchemist z myślą o graczach i twórcach na pierwszym miejscu”.

Procesory graficzne i wydobywanie kryptowalut

Intel jest tylko jednym z producentów GPU, który boryka się z problemem, jak zrównoważyć konkurujące ze sobą bazy klientów. Tradycyjny rynek kart graficznych – gracze komputerowi – został zachwiany przez pojawienie się górników kryptowalut, którzy wykorzystują procesory graficzne do wydobywania cyfrowych aktywów takich jak Ethereum (górnicy Bitcoin już dawno przestawili się na dedykowany sprzęt ASIC).

Rywalizujący producent GPU, firma Nvidia, próbowała ograniczyć wydobywanie kryptowalut za pomocą swojego sprzętu, wprowadzając ograniczniki hash rate’u, które dławią możliwość wykorzystania kart do kopania. W maju 2021 r. firma ogłosiła, że jej najnowsza linia kart graficznych GeForce będzie “mniej pożądana dla górników” i powtórzyła, że “GeForce jest przeznaczony do gier”.

Nie chcąc jednak zrazić do siebie wschodzącego rynku górników kryptowalut, spółka wypuściła również dedykowany produkt do wydobywania kryptowalut – CMP.

AMD tymczasem przyjęło podobną postawę jak Intel, twierdząc, że nie zablokuje wydobywania Ethereum na swoich procesorach graficznych. Według firmy wydobywanie kryptowalut jest stosunkowo niewielką częścią jej działalności.

W dłuższej perspektywie może się to okazać bez znaczenia. Wraz z przejściem Ethereum z mechanizmu konsensusu proof of work na proof of stake, wydobywanie kryptowalut na GPU stanie się przeszłością.

intel kopanie kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.