Szanse na odzyskanie skradzionych środków z Atomic Wallet maleją | Wiadomości | CrypS.

Szanse na odzyskanie skradzionych środków z Atomic Wallet maleją

portfel-kryptowalut, Atomic wallet

Kilka dni temu popularny niepowierniczy portfel kryptowalutowy został zhakowany. Według szacunków w wyniku włamania mogło dojść do kradzieży ponad 35 mln dol. w wirtualnych walutach. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami kryptoaktywa te są transferowane do mikserów kryptowalutowych.


5 czerwca br. zespół badawczy z firmy Elliptic poinformował, że kryptowaluty wyprowadzone z portfeli użytkowników Atomic Wallet są wysyłane na platformę Sinbad.io. Ta z kolei pozwala na “zatarcie śladów”, jakie przebyły dane kryptowaluty na blockchainie. Wcześniej ten sam usługodawca był wykorzystywany przez północnokoreańską grupę hakerów – Lazarus –  do prania ponad 100 mln dolarów w cyfrowych aktywach. 

Środki mogą być trudne do odzyskania

Choć śledczy nie sprecyzowali, ile wirtualnych walut trafiło do kryptowalutowego miksera, oznajmili oni, że wpierw kryptoaktywa zostały wymienione przez atakujących na bitcoiny (BTC). Według Elliptic wspomniana platforma Sinbad.io jest prawdopodobnie nową wersją innego miksera znanego jako Blender.io. On z kolei był intensywnie wykorzystywany do prania funduszy w kryptowalutach. Co więcej, Departament Skarbu USA nałożył na niego sankcje. 

Początkowo, gdy kilku klientów Atomic Wallet zgłosiło utratę wirtualnych walut ze swoich portfeli, firma ta zakładała, iż incydent ten dotknął mniej, niż 1% miesięcznie aktywnych użytkowników. Dyrektor ds. marketingu tego przedsiębiorstwa zaznaczył w rozmowie z mediami, że robione jest wszystko w celu odzyskania skradzionych środków. Aby stworzyć konkretny plan, dochodzenie w tej sprawie musi jednak zostać ukończone. 

Wskazówki dla poszkodowanych 

Zespół stojący za Atomic Wallet zasugerował ofiarom wspomnianego ataku hakerskiego, aby te śledziły nielegalne transfery środków on-chain i zgłaszały je do najpopularniejszych giełd kryptowalut. W ten sposób mogą utrudnić sprawcom wymianę środków. Firma zaznaczyła, że również się tym zajmuje, jednak im więcej osób zaangażuje się w to “śledztwo” tym trudniej będzie atakującym zacierać za sobą ślady

W świetle najnowszych ustaleń ekspertów z Elliptic dla wielu osób może być już za późno na odzyskanie kryptoaktywów z uwagi na to, iż zostały one przepuszczone przez miksery kryptowalut. 

Hakerom udało się skraść środki warte łącznie dziesiątki milionów dolarów w wielu wirtualnych walutach tj. tether (USDT), ripple (XRP), cardano (ADA) czy dogecoin (DOGE).

portfel-kryptowalut, Atomic walletreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.