Co wprowadzi zbliżający się hard fork Alonzo w sieci Cardano? | Wiadomości | CrypS.

Co wprowadzi zbliżający się hard fork Alonzo w sieci Cardano?

Konrad Juszczyk
Cardano hard fork Alonzo

Cardano zbliża się do wprowadzenia hard-forka Alonzo, co powoduje największe tygodniowe wpływy środków do funduszy ADA. Nowa aktualizacja w sieci pozwoli Cardano w końcu konkurować z Ethereum.

Czym jest Cardano?

Matematyk i współzałożyciel Ethereum Charles Hoskinson uruchomił Cardano w 2017 roku. Jego celem było stworzenie szybkiego i skalowalnego łańcucha bloków. Sieć Cardano zapewnia znacznie szybsze transakcje przy znikomych opłatach w porównaniu do Ethereum. Brakowało mu jednak kluczowego składnika — możliwości inteligentnych kontraktów. Jednak już niedługo się to zmieni, za sprawą hard forka Alonzo.

Twórca Cardano
Charles Hoskinson

Inteligentne kontrakty są tym, co spowodowało, że Ethereum osiągnęło drugie miejsce obok giganta, jakim jest bitcoin (BTC). Trzeba podkreślić, że Ethereum poczyniło wielkie postępy, w kierunku większej skalowalności i zmniejszenia opłat, z zakończonym już hard-forkiem Berlin, oraz hard-forkiem London zaplanowanym na lipiec. Jednak Cardano jest godnym przeciwnikiem giganta, prowadzonym przez 27-letniego Vitalika Buterina.

Czym jest hard fork Alonzo?

Nadchodzący hard fork Alonzo wprowadzi inteligentne kontrakty do ekosystemu Cardano. Firma przeprowadziła czteroletnie prace badawczo-rozwojowe, aby opracować idealny model programowania dla inteligentnych kontraktów. Jak twierdzi Hoskinson, przeprowadzenie hard forka i włączenie inteligentnych kontraktów dla sieci głównej zajmie od czterech do sześciu tygodni.

Kryptowaluta Cardano - ADA

Inteligentne kontrakty w Cardano są projektowane od podstaw tak, aby były bezpieczne i weryfikowalne matematycznie. Z większym naciskiem na bezpieczeństwo, sieć będzie mogła uniknąć kosztownych włamań i błędów, które pojawiały się w innych projektach. Wprowadzenie inteligentnych kontraktów ostatecznie pozwoli programistom i projektom na pełne wykorzystanie łańcucha blokowego Cardano, dając im narzędzia niezbędne do świadczenia bardziej kompleksowych usług dla użytkowników, takich jak Dapps, usługi NFT, finansowanie społecznościowe i inne.

Napływ środków od instytucji

Implementacja inteligentnych kontraktów w łańcuchu blokowym Cardano, która już niebawem nastąpi, ma pozytywny wpływ na natywny token sieci. W zeszłym tygodniu kryptowaluta ADA osiągnęła ATH na poziomie 2,43 USD. Dodatkowo wpływy instytucjonalne do produktów inwestycyjnych Cardano (ADA) gwałtownie wzrosły w zeszłym tygodniu, nawet gdy zainteresowanie Bitcoinem (BTC) i Ethereum (ETH) spadło. Od początku roku produkty inwestycyjne Cardano przyciągnęły 24 mln USD aktywów instytucjonalnych, w porównaniu z 4,13 mld USD w przypadku Bitcoin i 924 mln USD w przypadku Ethereum.

wykres Cardano (ADA)
Źródło: https://www.coingecko.com/pl/waluty/cardano

Według CoinShares instytucje kupiły produkty ADA o wartości 10 milionów dolarów na tydzień kończący się 24 maja. Fundusze inwestycyjne Cardano przyciągnęły więcej kapitału niż jakiekolwiek inne aktywa cyfrowe. Dla porównania, fundusze BTC odnotowały odpływ w wysokości prawie 111 mln USD w tym samym tygodniu. Wypływy ETH z kolei wyniosły 12,6 mln USD.

Cardano hard fork Alonzo
reklama
reklama