Halving bitcoin już dziś! Co to oznacza dla jego ceny? | Wiadomości | CrypS.

Halving bitcoin już dziś! Co to oznacza dla jego ceny?

bitcoin halving dziś 2020
W tym artykule:

Blok numer 630,000 zostanie wydobyty dzisiaj, czyli 11 Maja 2020 roku, a tym samym dojdzie do halvingu bitcoin’a, czyli zmniejszenia ilości bitcoinów przyznawanych górnikom za potwierdzenie bloku transakcji aż o połowę. Tym samym górnicy za każdy potwierdzony blok będą wykopywać 6.25 BTC zamiast dotychczasowych 12.5 BTC. Zmniejszy to jednocześnie podaż nowych bitcoinów o połowę! 

Halving to mechanizm wpisany w model ekonomiczny bitcoina. Ma on kontrolować podaż nowych jednostek kryptowaluty do momentu osiągnięcia ich maksymalnej ilości (czyli 21 000 000 BTC) oraz chronić przed inflacją. Dowiedz się więcej na temat samego halvingu w artykule “Halving bitcoina. Co to jest i co trzeba o nim wiedzieć?“.

Czy cena bitcoina wzrośnie po halvingu?

Na to pytanie starali sobie odpowiedzieć wszyscy, którzy przynajmniej w niewielkim stopniu byli związani z bitcoinem. Czy tak się stanie? W tym momencie sami możecie już obserwować jego wpływ na cenę BTC. My postaramy sobie przytoczyć nastroje inwestorów z ostatnich tygodni poprzedzających halving.

TJS ze wskazaniem na spadek

Na Facebookowej grupie Trading Jam Session kilka dni temu pojawiła się ankieta, z pytaniem o zachowanie ceny po dokonaniu halvingu. By być dokładnym, pytanie brzmiało “Halving BTC w poniedziałek (11.05.2020) – jak grubas by to rozegrał wg. was?“. Trzeba przyznać, że odpowiadający nie byli do końca zgodni, gdyż najwięcej głosów zostało rozdzielone pomiędzy dwie sprzeczne odpowiedzi.

ankieta TJS halving

Najwięcej głosów otrzymała odpowiedź “Zwała kilka dni po halvingu jak wszyscy będą zapakowani w longi“, co w wolnym tłumaczeniu oznacza spadek ceny bitcoina dopiero w kilka dni po dokonaniu halvingu.
Na drugim miejscu z kolei pojawia się stwierdzenie przeciwne, czyli “Zrobienie w bambuko wszystkich shorterów, którzy napalają się na zwałę przed halvingiem – tj. ciągłe pompowanie kursu w górę“. Trzeba przyznać, że wynik ankiety nie jest rozstrzygający, patrząc na niewielką różnicę w ilości oddanych głosów.

Górnicy przewidują wzrosty

Firma Genesis Mining przeprowadziła ankietę wśród 750 górników i posiadaczy bitcoina, a na jej podstawie wypuściła raport “The State of Crypto Mining 2020”. Zadano im dwa pytania dotyczące halvingu.

Co wydarzy się według Ciebie w następnych 1-3 miesiącach po halvingu?

1-3 mc halving

Jak widać ponad 50% ankietowanych stwierdziło, że cena wzrośnie. W tym wypadku mamy już wyraźniejszą różnicę w odpowiedziach, gdyż zaledwie 31,8% stwierdziło, że cena spadnie.

Jednak ankietowanych zapytano również o dłuższą perspektywę, od 4 do 6 miesięcy po przepołowieniu nagrody.

cena po 4-6 miesiącach po halvingu

Jak widać w dłuższej perspektywie wskazanie na wzrost jest jeszcze bardziej wyraźne.

Eksperci są optymistyczni

Co na temat zmiany ceny po halvingu myślą znane postacie z branży kryptowalut? Zebraliśmy dla Was kilka odpowiedzi z rodzimego podwórka jak i z zagranicy.

W ubiegłym tygodniu zadaliśmy pytanie 13 ekspertom z Polski o przyszłość kryptowalut w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego. Wielu z nich odwoływało się w swojej wypowiedzi również do halvingu. Poniżej, właśnie te cytaty.

Drugi trend, który niesłychanie mocno interferuje to panika. Już nie tylko cyfrowi prepersi przygotowują się do przyjęcia przez gospodarkę silnego uderzenia, które z pewnością odbije się inflacyjną czkawką. To zjawisko w mojej opinii jeszcze bardziej umocni pozycję topowej piątki (pod kątem kapitalizacji), ze szczególnym wygranym w postaci Bitcoina, który umocni się halvingiem.
Bartosz Blicki (czytaj całość)

Przypominam również, że dojście do wysokiego poziomu ceny dla bitcoina, to nie jest duży problem, problemem jest utrzymanie ceny (stąd górki i dołki). Jeden z twitterowiczów policzył, że żeby utrzymać cenę bitcoina na poziomie 7000 dolarów przy emisji 12,5 btc co 10 minut (zakładając oczywiście, że wszystkie i tylko te wydobyte btc zaraz są sprzedawane) potrzeba około 400 milionów dolarów miesięcznie świeżego kapitału. Po halvingu bedzie to oczywiście o połowę mniej i cena może poszybować w górę, natomiast utrzymanie jej już na poziomie np. 70000 dolarów i tak będzie wymagało 2 miliardów dolarów co miesiąc. Dlatego m.in. najważniejsza jest i będzie adopcja a dla mnie osobiście, ważniejsze są dołki cenowe, niż górki. Technologicznie bitcoin nigdy nie był silniejszy i wciąż się rozwija. W kontekście bitcoina jestem optymistycznie nastawiony na najbliższe 2 lata, na 10 lat zresztą też.
Jacek Kubiak (czytaj całość)

Zebraliśmy również kilka cytatów z innych zakątków świata, i tak amerykański kryptoinwestor Anthony “Pomp” Pompliano mówi:

Wierzę, że halving bitcoina mający miejsce w czasie, gdy Rezerwa Federalna oraz inne Banki Centralne wpompowują miliardy w tradycyjny system monetarny, zadziała jak paliwo rakietowe dla ceny Bitcoina.

Chwilę wcześniej odniósł się on również do historycznych wzrostów cen po dotychczasowych halvingach.

Z kolei CEO giełdy Binance, Changpeng Zhao, w wywiadzie z 19 lutego dla BLOCKTV stwierdził:

Osobiście wierzę, że halving bitcoina nie jest jeszcze wliczony w cenę.

Andy Ji, współtwórca projekty Ontology (ONT), jest bardziej powściągliwy w swoich przewidywaniach:

Ji twierdzi, że “możemy być optymistycznie nastawieni do wpływu halvingu na cenę bitcoina”, argumentując, że “informacja o halvingu jest znana praktycznie wszystkim, a przez to są mniejsze szanse na to, że cena poszybuje tak wysoko jak przy poprzednich halvingach”.

Jak zatem będzie wyglądać cena po halvingu?

Tego na 100% nie wie nikt. Od dziś możemy już na bieżąco obserwować zachowanie ceny BTC w obliczu halvingu. Czy w kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach poszybuje ona do góry tak jak oczekiwała tego większość rynku i ekspertów? Zapinamy pasy i czekamy!

bitcoin halving dziś 2020

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.