Gra wojenna Pentagonu - z bitcoinem jako bronią przeciwnika | Wiadomości | CrypS.

Gra wojenna Pentagonu – z bitcoinem jako bronią przeciwnika

Autor: Marek Lesiuk
operational center

Jak wynika z informacji udostępnionych z Pentagonu portalowi The Intercept, symulacje realizowane przez wojskowych planistów w ramach ćwiczeń sztabowych przewidywały sytuację rewolty społecznej – ruchu “Zbellion” – przejawiającej się w postaci zorganizowanej fali elektronicznych ataków na gospodarkę. Kluczowa rola w działaniach buntowników miała przypadać bitcoinowi.

Dokumenty w sprawie ćwiczeń sztabowych Joint Land, Air and Sea Strategic Special Program 2018 (JLASS), uzyskane na podstawie tamtejszych przepisów dotyczących dostępu do informacji publicznej, opisują założenia gier wojennych, realizowanych przez ośrodki studyjno-analityczne amerykańskich sił zbrojnych. Jednym z symulowanych scenariuszy rozwoju wydarzeń jest zaistnienie i aktywność szerokiego ruchu cyberterrorystycznego, wrogiego wobec gospodarki kapitalistycznej i “systemu”. Ruch ten w swoich operacjach miałby się posługiwać bitcoinem jako podstawowym nośnikiem wartości, i zarazem środkiem realizacji operacji.

“To wina systemu!”

Nazwa ruchu – “Zbellion” – nawiązuje do określenia generacji Z, tj. osób urodzonych po 1996 roku. Grupa ta w USA należy do najbardziej podatnych na wybuchy niezadowolenia. Wśród szeroko dotykających ją problemów można wymienić m.in. olbrzymie długi studenckie, zaciągnięte na pokrycie edukacji, która nie daje realnych kompetencji, kurczenie się rynku pracy, spowodowane ewolucją technologiczną oraz outsourcingiem siły roboczej, czy też kontrowersje w kwestii stosunków społecznych oraz przemocy (w tym tej z udziałem policji).

Zarazem, jak wyszczególniają opisy w ujawnionych dokumentach, wspomniana grupa ma być przyzwyczajona do udogodnień technologicznych oraz posiadać relatywnie wysokie aspiracje finansowe. Nie będąc w stanie spełnić tych aspiracji, reaguje kontestacją amerykańskiego ustroju politycznego, realiów ekonomicznych oraz prawnych. W specyfikacji scenariusza zasugerowana jest także, mająca cechować tę kategorię, popularność światopoglądu postępowego (w realiach amerykańskich określanego jako liberalnego), a także postawa obojętności wobec kraju.

Hipotetyczny scenariusz gry wojennej zakłada zainicjowanie działań “Zbellion” na początku roku 2025, w największych amerykańskich miastach (z początkiem mającym miejsce w Seattle). Ruch ten składałby się z rozproszonych członków, komunikujących się za pomocą deep webu (acz rekrutowanych, gwoli zapewnienia informacyjnego bezpieczeństwa – w toku osobistych spotkań). Po poczatkowych sukcesach, zdecentralizowane ugrupowanie miałoby rozszerzyć swój zasięg na największe miasta całego świata.

Wolność, Równość, Bitcoin

Jego działania opierałyby się na kampanii hakerskiej, wymierzonej w “wielkie korporacje”, banki, instytucje finansowe, a także wszelkie podmioty definiowane jako “wspierające establishment” (biorąc pod uwagę doświadczenia historyczne, zdefiniować w ten sposób można by oczywiście każdy). Z użyciem wyjątkowo skutecznego malware’a, dystrybuowanego między członkami poprzez głębie darknetu, ruch miałby wykradać zasoby finansowe swoich ofiar, a następnie transferować je w kryptoaktywa, denominowane w bitcoinach.

Te miałyby być następnie rozdzielane pomiędzy “czujących potrzebę” członków, a także inne cele ideologiczne, w utopijny sposób definiowane jako “walkę z niesprawiedliwością oraz korupcją”. Założenia gry przyjmują, że służby bezpieczeństwa nie byłyby w stanie skutecznie tym atakom zapobiegać, co prowadziłoby do wytworzenia się chaosu. I ta sytuacja miałaby prowadzić do konieczności interwencji wojskowej, zarówno w przestrzeni wirtualnej, i jak i fizycznej.

Jak sugeruje nazwa ćwiczeń JLASS 2018, pochodzą one sprzed dwóch lat, jednak w kontekście ostatnich, zapoczątkowanych w Minneapolis rozruchów, które rozlały się na całe USA, a następnie i niektóre inne kraje, wydają się wyjątkowo aktualne. Zamieszki te wedle jednych opinii stanowią uzasadnioną reakcję na napięcia rasowe, wedle innych zaś orgię rabunków, zaś faktyczny problem polega na niedostatecznym nadzorze społecznym nad policją. Niezależnie od tego, nie sposób ukryć, iż niektóre slogany, podnoszone w toku rzeczonych zamieszek, w dużej mierze pokrywają się z treścią haseł wytypowanych przez strategów Pentagonu jako zagrożenie dla kraju, które uzasadniało ćwiczenia sztabowe związane z tą problematyką.

operational center

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.