Gary Gensler chwali się tym, ile pieniędzy SEC zabrała branży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Gary Gensler chwali się tym, ile pieniędzy SEC zabrała branży kryptowalut

Karolina Kropopek
Gary Gensler

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), który nie pała sympatią do wirtualnych walut, oznajmił, że organ przez niego prowadzony podjął aż 780 działań egzekucyjnych w samym 2023 roku wobec projektów skupionych na tego typu aktywach.


Gary Gensler pochwalił się na tym tle oszałamiającą kwotą 930 milionów dolarów, jakie udało się odzyskać i oddać poszkodowanym inwestorom.

Zaostrzająca się niechęć do kryptowalut

Podczas swojego przemówienia na Forum Egzekwowania Papierów Wartościowych przewodniczący SEC rzucił światło na tego typu działania, jakie podjęła agencja wobec wirtualnych walut. Tą drogą w 2023 r. organ ten pozyskał 5 miliardów dolarów od projektów kryptowalutowych w różnych wyrokach i nakazach. Z tej sumy właśnie wspomniane wcześniej 930 milionów dolarów trafiło do poszkodowanych użytkowników.

Regulator ten złożył pozwy przeciwko 40 firmom za naruszenie różnych zasad i przepisów od grudnia 2021 r. To doprowadziło do nałożenia na nie kar w łącznej wysokości ponad 1,5 miliarda dolarów.

Gary Gensler podczas swojego wystąpienia powtórzył, jakie stanowisko przyjmuje wobec kryptowalut. W jego opinii znaczna część z nich to niezarejestrowane papiery wartościowe. Uważa on bowiem iż większość aktywów kryptowalutowych przejdzie test kontraktu inwestycyjnego.

Wirtualne waluty powinny podlegać nadzorowi?

Amerykański polityk zestawił obecny ekosystem kryptowalut z krajobrazem finansowym z lat 20. XX wieku. Zaznaczył, że wówczas to nie obowiązywały przepisy dot. papierów wartościowych. W jego opinii branża wirtualnych walut wręcz cierpi z powodu tej samej sytuacji.

Zdaniem Gary’ego Genslera to właśnie brak nadzoru nad cyfrowymi aktywami może prowadzić do szerszenia się różnego rodzaju oszustw. W jego opinii wymagają one więc bardzo rygorystycznych regulacji.

Oczywiście wspomniane słowa krytyki wobec kryptowalut nie są niczym nowym u przewodniczącego SEC. Co więcej, wiele firm i osób z branży wirtualnych walut zarzuca mu brak jasności regulacyjnej.

Warto również wspomnieć, że w obecnym roku regulator ten częściowo przegrał wieloletnią batalię sądową z Ripple Labs. Pod koniec 2020 r. oskarżył on to przedsiębiorstwo o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci wirtualnej waluty XRP. Co więcej, niedawno SEC nie uzyskał zgody na złożenie apelacji od wyroku od sędzi Analisy Torres. Na domiar, organ ten wycofał swoje zarzuty wobec kierownictwa projektu Ripple. 

Gary Genslerreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.