Elon Musk pozywa twórców ChatGPT. Miliarder twierdzi, że OpenAI złamało ich umowę | Wiadomości | CrypS.

Elon Musk pozywa twórców ChatGPT. Miliarder twierdzi, że OpenAI złamało ich umowę

Filip Dzięciołowski
Elon Musk Sam Altman

Elon Musk znów szokuje! Tym razem CEO Tesli złożył oficjalny pozew sądowy przeciwko firmie OpenAI oraz jej dyrektorowi generalnemu, Samowi Altmanowi. Sprawa dotyczy ich umowy sprzed lat dot. nie ponoszenia dodatkowych zysków ze wspierania sztucznej inteligencji.


  • Elon Musk domaga się od firmy OpenAI, by ta odeszła od swojej aktualnej polityki działania, z której czerpie miliardowe przychody,
  • Były współudziałowiec przedsiębiorstwa przypomina jego członkom, że ich misją miało być wspieranie AI w formie non-profit,
  • Zarzuca Altmanowi i jego współpracownikom, że nie dotrzymali warunków ich umowy słownej, jaką zawarli w 2015 roku.

Elon Musk vs. Sam Altman

Obecnie drugi najbogatszy człowiek na świecie zarzuca twórcom słynnego ChatGPT, czyli firmie OpenAI, na czele której stoi Sam Altman, że ci prowadzą nieuczciwe praktyki biznesowe. Elon Musk w złożonym w sądzie akcie oskarżenia pisze, że OpenAI odeszło skrajnie od podstawowych zasad, którymi firma miała się kierować przy wspieraniu rozwoju sztucznej inteligencji ogólnej (AGI).

Według CEO Tesli, ta technologia miała działać w trybie open source, by mogła dostarczać ogólnych korzyści dla ludzkości. Wszystko się jednak zmieniło w 2019 roku, gdy otrzymano potężny zastrzyk kapitału do Microsoft, co diametralnie zmieniło plan działania firmy.

Musk twierdzi, że amerykańskie przedsiębiorstwo naruszyło warunki ich umowy słownej, która głosiła, że OpenAI będzie działać zawsze jako organizacja typu non-profit, a nie w celach zarobkowych.

Wskazuje się tutaj na sytuację z marca 2023 roku, gdy na rynku pojawiła się nowa wersja ich chatbota zasilanego sztuczną inteligencją – ChatGPT4 – która w przeciwieństwie do swojego poprzednika jest już płatna. Jak przekazał serwis Financial Times, powołując się na osoby będące blisko pozwanej firmy, ta miała odnotować 2 miliardy dolarów przychodu netto za poprzedni rok.

Przypomnijmy, że Elon Musk w latach 2015-2018 wchodził w skład zarządu OpenAI, z której odszedł w wyniku licznych nieporozumień i braku możliwości w osiągnięciu konsensusu dot. przyszłości firmy. Miliarder miał się bowiem wielokrotnie ścierać poglądowo z Samem Altmanem w kwestiach bezpieczeństwa ludzkości, które miało dotyczyć rozwoju AI.

W złożonym pozwie Elon domaga się od OpenAI, by ta powróciła do respektowania zasady open source w kwestii publicznego działania ich flagowego produktu, jakim jest ChatGPT. Ponadto chce, by sąd wydał oficjalny zakaz wykorzystywaniu technologii AGI w celach zarobkowych.

Elon Musk Sam Altmanreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.