Fałszywy Elon Musk wyłudził na YouTubie 16 BTC | Wiadomości | CrypS.

Fałszywy Elon Musk wyłudził na YouTubie 16 BTC

Michał Misiura
scam ok, ale bitcoin już nie na YouTobie

Kolejna odsłona popularnego youtubowego scamu przyniosła oszustom 16 bitcoinów. Środki wyłudzili posługując się „live streamem” z wystrzelenia rakiety Falcon 9 na fałszywym kanale SpaceX. 

Schemat działania przestępców wygląda podobnie niezależnie od tego jaką postać wykorzystują. Po przejęciu lub wykupieniu youtubowego kanału o dużym zasięgu, zmieniają jego nazwę i zaczynają transmisje. Wykorzystują nagrania z przeszłości, a w opisie ogłaszają dystrybucję kryptowalut.

W przypadku ostatniego scamu z Elonem Muskiem i SpaceX, oszuści zachęcali do wpłacania kwot od 0,1 do 20 BTC. Zgodnie z obietnicą fałszywego Elona Muska każda osoba, która przetransferowała środki na adres portfela 1Musk1ooxNZY3hene1rjqkT3UV1JQXYC49 miała otrzymać w zamian dwa razy więcej. W ten sposób na koncie przestępców znalazło się 16 bitcoinów. O zdarzeniu poinformował na Facebooku Ivan Tichonow – założyciel portalu bits.media.

fałszywy kanał spacex, który posłużył do wyłudzenia bitcoinów
Fałszywa transmisja, która posłużyła do wyłudzenia bitcoinów – źródło Ivan Tichonow

Tichonow zwrócił także uwagę, że cyberprzestępcy często wykorzystują do przejmowania kanałów trojany ukryte w wiadomościach email. Po zdobyciu kontroli nad kanałem zmieniają jego nazwę oraz usuwają dotychczas zamieszczane filmy, a następnie przechodzą do własnej transmisji. Zazwyczaj odbywa się ona równolegle na kilku przejętych kontach, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych ofiar.

Dotychczas w podobny sposób wykorzystywano już inne znane postacie ze świata technologii, kryptowalut i biznesu. Pojawiały się m.in. fałszywe kanały Microsoftu, na których do wpłacania bitcoinów zachęcał we własnej osobie Bill Gates. Scamerzy wykorzystali także szefa Ripple – Brada Garlinghouse’a, którego fałszywego konto miało 276 tysięcy subskrybentów. Odpowiedzią na ten incydent był pozew, który firma wystosowała przeciwko YouTube’owi. Ripple tłumaczyło, że krok ten jest wezwaniem do działania przeciwko coraz większej liczbie oszustw, które pojawiają się na platformie.

scam ok, ale bitcoin już nie na YouTobie
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.