Ethereum skończyło 8 lat. Changpeng Zhao przyznaje się do błędu, który popełnił w tamtym czasie | Wiadomości | CrypS.

Ethereum skończyło 8 lat. Changpeng Zhao przyznaje się do błędu, który popełnił w tamtym czasie

ethereum Ethereum [ETH]

Minęło już osiem lat, odkąd Fundacja Ethereum ogłosiła uruchomienie swojej sieci. 30 lipca 2015 r. były CCO organizacji, Stephan Tual, napisał post na blogu, oficjalnie ogłaszając, że sieć działa.


Ethereum – blockchainowe Apple

Autor tych słów z rozrzewnieniem pamięta chwilę, gdy jego kolega – także fan bitcoina – opowiedział mu o Ethereum. Dowiedział się o projekcie na jednym ze spotkań, które gromadziły wtedy blockchainowych freaków. Jedno z nich poświęcono tajemniczemu pomysłowi równie zagadkowego Vitalika Buterina.

Wiesz, jeżeli to wyjdzie, to będzie to coś wielkiego. Takie Apple, ale oparte na blockchainie – ekscytował się mój znajomy.

I faktycznie, kolega miał rację. Osiem lat później Ethereum to jeden z najważniejszych blockchainowych projektów. Rodzima waluta sieci,  ether, to z kolei druga w kwestii kapitalizacji kryptowaluta rynku. Może za jakiś czas pierwsza…

Za siecią stoi dziś ok. 2000 aktywnych programistów. Piszą oni smart kontrakty, starają się wdrażać nowy model zdecentralizowanego zarządzania – DAO – czy wybijają na bazie blockchaina Ethereum NFT.

Wspominki

Rocznica startu ETH okazała się czasem, w którym niektórych wzięło na wspominki. I tak np. dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, opublikował tweeta na X (czyli niedawnym Twitterze), w którym opisał swoje spotkanie ze współzałożycielem Ethereum. Buterin przebywał wtedy w Tokio. Było to parę miesięcy przed uruchomienie Ethereum.

CZ twierdzi, że Buterin stale mówił wtedy o swoim dziele. Sam szef Binance przegapił zaś ICO ETH.

Gdybym wtedy kupił ETH, być może nie miałbym potrzeby ani ochoty zakładać Binance. Kto wie?

– zażartował.

Ethereum dziś i jutro

Jak wspomnieliśmy, Ethereum cieszy się teraz statusem jednego z najważniejszych projektów na rynku. Czy przekłada się to na cenę ETH? W dniu 10 listopada 2021 r. ether osiągnął ATH na poziomie 4878 USD. W chwili pisania tego tekstu kosztuje ok. 1869 USD. Niektórzy – wnioskując z przeszłych ruchów BTC i ETH – sądzą, że ether stanie się w czasie kolejnej hossy kryptowalutą numer jeden. To możliwe bowiem w czasie hossy jej kurs rośnie mocniej od wyceny bitcoina. Do tego fundamenty Ethereum są coraz mocniejsze. Po aktualizacji Merge, która zaszła 15 września 2022 r., sieć przeszła z algorytmu Proof-of-Work do Proof-of-Stake, obniżając zużycie energii i zmniejszając podaż ETH, które krążą po rynku.

ethereumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.