Ethereum pozbyło się odwiecznego problemu? Opłaty w sieci są najniższe od 4 lat | Wiadomości | CrypS.

Ethereum pozbyło się odwiecznego problemu? Opłaty w sieci są najniższe od 4 lat

Jacek Walewski

Jak pokazuje wykres YCharts, średnia opłata za gaz w sieci Ethereum spadła do 6,8 Gwei. To przełom i wielki sukces twórców ETH.


  • Koszty korzystania z Ethereum w końcu spadają. To efekt hard forka Dencun.
  • Zmiana ma jednak swoją ciemną stronę – mniej ETH jest ostatnio spalanych.

Ethereum z niskimi opłatami. W końcu!

Spadek opłat za gaz w sieci sprawił, że wszystkie operacje, jakie zachodzą w łańcuchu, w tym wymiana aktywów czy bicie NFT, stały się znacznie tańsze dla użytkowników. To zaś może przełożyć się na większą adopcję.

Dla przykładu, zamianę aktywów w sieci można obecnie przeprowadzić za jedyne 7,32 USD, zaś wybicie NFT kosztuje około 12,37 USD.

Jak jednak doszło do spadku wysokości opłat? To owoc przeprowadzonej jakiś czas temu aktualizacji Dencun, która miała miejsce marcu. Oczywiście pytanie brzmi, czy niskie opłaty utrzymają się w Ethereum na dłuższy okres czasu?

Kolejna sprawa to to, że Dencun zwiększył wykorzystanie sieci warstw 2, a nie głównej platformy Ethereum. Jak wskazała platforma analityczna IntoTheBlock:

Coraz większa liczba transakcji jest obecnie rozliczana na platformach layer 2. W zeszłym miesiącu trzy największe L2 osiągnęły rekordowy udział w transakcjach na poziomie 82% wszystkich transakcji Ethereum.

Ether stanie się inflacyjny?

Jest jeszcze i druga strona medalu. Jak wynika z danych Ultrasoundmoney, doszło do spadku tempa spalania ETH.

W ciągu ostatniego dnia spalono jedynie 521,02 ETH. Co to oznacza? To, że może dojść do sytuacji, w której ether będzie znów kryptowalutą inflacyjną. Na razie jest jednak za szybko na takie obawy.

Do tego pamiętajmy, że powstanie ETF-ów dla rynku spot ETH może znów sprawić, że z giełd będą znikały ethery, co przełoży się na wzrosty kursu. Do tego rosnąca adopcja też oznacza wzrost popytu na tę kryptowalutę.

Czy Ethereum jest skazane na sukces? Aż tak daleko bym nie szedł. Mamy jednak parę pozytywnych czynników: spadające opłaty za transakcje i potencjalne powstanie ETF-ów spot etheru.

Kurs ETH

Dziś 1 ETH kosztuje 2917 USD, co oznacza spadek od wczoraj o 4% i aż 6-procentową, tygodniową korektę.

Ethereum
Wykres cenowy ETH na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Jak na tym tle wypada bitcoin? 1 BTC kosztuje 60 900 USD, co oznacza spadek o ok. 3,8% w skali doby i 3,2% przez ostatnie 7 dni.

Wiele wskazuje na to, że nadal trwa korekta i naturalne schłodzenie rynku. Po nich przyjdzie zapewne czas na wzrosty.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.