Elliptic wyśledził platformę zamieszaną w oszustwa na 11 mld USD, do której używano Tethera | Wiadomości | CrypS.

Elliptic wyśledził platformę zamieszaną w oszustwa na 11 mld USD, do której używano Tethera

Elliptic

Platforma Huione Guarantee, prowadzona przez kambodżański konglomerat Huione Group, została zidentyfikowana jako centrum masowych cyberoszustw i prania pieniędzy, głównie za pomocą transakcji przy użyciu USDT. Raport od Elliptic Research ujawnia transakcje o wartości przekraczającej 11 miliardów dolarów, które są powiązane z działalnością przestępczą.


  • Platforma Huione Guarantee ułatwia pranie pieniędzy i cyberoszustwa, głównie za pomocą tethera,
  • Dzięki analizie blockchain, Elliptic oznaczył setki adresów kryptowalutowych związanych z działalnością przestępczą.

Skala przestępczości na platformie Huione Guarantee

Huione Guarantee, działająca głównie w języku chińskim, obejmuje tysiące kanałów komunikacyjnych, z których każdy jest zarządzany przez innego sprzedawcę. Ci z kolei oferują usługi takie jak sprzedaż danych osobowych, pranie pieniędzy oraz tworzenie oprogramowania i stron internetowych dla oszustów.

Warto zaznaczyć, że platforma ta oferuje również narzędzia i sprzęt wykorzystywane do przetrzymywania i torturowania pracowników w ośrodkach przestępczych. Metody płatności obejmują przelewy bankowe i aplikacje płatnicze, ale głównym środkiem płatności jest Tether (USDT) – to w rezultacie ułatwia śledzenie tych transakcji.

Mechanizmy oszustwa

Według raportu od Elliptic Research, platforma Huione Guarantee jest powiązana z transakcjami o wartości przekraczającej 11 miliardów dolarów. Znaczna część z tego związana jest z praniem pieniędzy i oszustwami internetowymi.

Tom Robinson (współzałożyciel i główny naukowiec w Elliptic) podkreśla, iż dzięki przejrzystości blockchain możliwe jest śledzenie i blokowanie takich transakcji.

Walka z kryptoprzestępczością

Raport od Elliptic doprowadził do oznaczenia setek adresów kryptowalutowych związanych z Huione Guarantee i jej sprzedawcami. 

W naszych narzędziach oznaczyliśmy kilkaset adresów, z których korzystają te podmioty, a nasi klienci mogą przeszukiwać transakcje i portfele pod kątem linków do nich prowadzących.

 – powiedział Robinson.

Dzięki temu giełdy i inne przedsiębiorstwa są w stanie monitorować transakcje i zapobiegać dalszemu praniu  pieniędzy. Organy ścigania mogą zaś ścigać osoby odpowiedzialne za te oszustwa. 

Nowe trendy w cyberprzestępczości

W raporcie od Elliptic z 2024 r. zwrócono uwagę na coraz częstsze wykorzystywanie sztucznej inteligencji do nielegalnych działań. Oszustwa typu deepfake, polegające na wykorzystaniu fałszywych nagrań wideo znanych osobistości, zyskują na popularności.

Dyskusje na forach darknetu wskazują na rosnące zainteresowanie wykorzystaniem AI do inżynierii wstecznej fraz źródłowych portfeli kryptowalutowych i omijania systemów uwierzytelniania.

Elliptic

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.