Dyrekcja WazirX została objęta śledztwem w sprawie ataku na giełdę, podczas którego skradziono 235 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Dyrekcja WazirX została objęta śledztwem w sprawie ataku na giełdę, podczas którego skradziono 235 mln USD

Bitcoin indie

Powraca temat największej giełdy kryptowalut w Indiach, która pod koniec lipca padła ofiarą hackerów z Korei Północnej. Okazuje się, że jej wierzyciele nie mają co liczyć na pełną rekompensatę utraconych środków. Co więcej, całej sprawie zaczęła się przyglądać bliżej krajowa jednostka wywiadu finansowego oraz inne służby. 


  • Giełda WazirX została w dniu 18 lipca okradziona na 235 milionów dolarów. Lwia część łupu składała się z tokenów Shiba Inu,
  • Wartość wyprowadzonych aktywów stanowiła 45% wszystkich rezerw zasobów zdeponowanych na tej platformie,
  • Społeczność użytkowników podejrzewa, że za atakiem na giełdę stała osoba z wewnętrznego grona firmy/

Ciąg dalszy kłopotów okradzionej giełdy WazirX

Ten rok jest zdecydowanie bardzo niekorzystny dla sektora scentralizowanych giełd kryptowalut. Od początku stycznia CEX-y straciły w wyniku kradzieży środków ponad 2,1 miliarda dolarów. 

Hackerzy regularnie atakują tego rodzaju platformy obnażając ich słabe punkty w strukturach cyberbezpieczeństwa.

Jednym z najgłośniejszych skoków odnotowanych w ostatnich miesiącach był właśnie ten na indyjską giełdę WazirX.

W dniu 18 lipca okazało się, że wyprowadzono z niej około 35 milionów dolarów w różnych tokenach. Platformy analityczne on-chain ustaliły, że łup ten został już przepuszczony przez topowy mikser kryptowalutowy Tornado Cash.

Jak ustalono, sprawcami napadu była znana północnokoreańska grupa Lazarus Group.

Minęło prawie półtorej miesiąca od tego incydentu, platforma zdołała ponownie wystartować, jednakże temat nie został całkowicie zamknięty.

Użytkownicy WazirX twierdzą, że za atakiem stał ktoś zaznajomiony ze strukturami bezpieczeństwa giełdy i musiał współpracować z hackerami.

Również cień wątpliwości na zespół stojący za giełdą, czyli firmę Zettai, rzuciły indyjskie służby.

Co prawda, ta współpracuje z lokalnymi organami dochodzeniowymi i dostarcza indyjskim władzom dzienniki serwerów, ślady transakcji oraz adresy blockchain związane z włamaniem, jednakże można dostrzec nieufność władz wobec włodarzy platformy.

Agenci Financial Intelligence Unit (FIU) skontaktowali się między innymi z interesariuszami oraz pewnymi podmiotami z branży kryptowalut, aby pomóc ocenić szkody, jakie całe zajście może wyrządzić reputacji tego sektora.

Chodzi oczywiście o regulacje rynku kryptowalut, na które takie sytuacje mają wpływ.

Inną bowiem kwestią jest fakt, że WazirX nie posiada wolnego kapitału, którym mogłoby pokryć poniesione straty i zwrócić ich należność swoim klientom. Jak przekazano, w najlepszym wypadku inwestorzy otrzymają zwrot w wysokości 52-55% wartości swoich aktywów.

Zespół WazirX zadeklarował, że w ramach prowadzonego śledztwa będzie publicznie ujawniać wskazane adresy portfeli za pośrednictwem oświadczeń składanych w sądzie. Planuje się także utworzenie 10-osobowego komitetu wierzycieli, którego celem będzie przeprowadzenie w całości procesu restrukturyzacji giełdy. 

Jak przekazano, Zettai prowadzi już rozmowy z 11 giełdami z rynku krypto, w celu uzyskania pomocy finansowej na pokrycie swoich zobowiązań.

Bitcoin indie

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.