Do wydobycia zostało już tylko 2 mln BTC | Wiadomości | CrypS.

Do wydobycia zostało już tylko 2 mln BTC

Zerelik Maciej
mining kopanie bitcoin

W piątek oficjalnie wydobyto 19-milionowego Bitcoina. Oznacza to, że podaż podstawowej kryptowaluty zwiększy się jeszcze tylko o 2 miliony.


Sieć Bitcoina wytwarza nowe monety za każdym razem, gdy do księgi głównej dodawany jest kolejny blok transakcji. Każdy blok jest produkowany w procesie zwanym „wydobyciem”. Polega on na tym, że górnicy konkurują w rozwiązywaniu problemu matematycznego przy użyciu mocy komputera.

Ten, kto pierwszy wyprodukuje blok, otrzymuje nagrodę w postaci nowego Bitcoina plus wszystkie opłaty transakcyjne.

W 1 kwietnia o 16:21:29 UTC w 730002 bloku wydobyty został 19-milionowy Bitcoin. Górnik otrzymał za niego nagrodę 6,25 BTC plus kolejne 0,07 BTC w opłatach.

Ilość BTC jest ograniczona do 21 milionów monet. Oznacza to, że w obiegu znajduje się już ponad 90% całkowitej podaży.

Jednak wydobycie pozostałych dwóch milionów monet potrwa aż do około 2140 roku. Wynika to z faktu, że tempo produkcji monet jest zmniejszane o połowę co 210 000 bloków.

Trudność wydobycia Bitcoina jest regularnie dostosowywana, tak że bloki są produkowane średnio raz na dziesięć minut.

Inne kryptowaluty niekoniecznie nagradzają użytkowników nowymi monetami. Na przykład BNB jest kryptowalutą deflacyjną, która nagradza swoich użytkowników wyłącznie poprzez opłaty transakcyjne.

Binance Smart Chain wykorzystuje również mechanizm konsensusu „proof of stake”, który do zabezpieczenia sieci używa „walidatorów”, a nie energochłonnych „górników”.

Chris Larsen – współzałożyciel Ripple – finansuje obecnie kampanię mającą na celu zmianę konsensusu Bitcoina na proof of stake. Ethereum już od lat planuje takie przekształcenie i ma to zrobić do lipca 2022 roku.

mining kopanie bitcoin
reklama
reklama