Czy Twój Ledger jest fałszywy? Uwaga na nowy scam | Wiadomości | CrypS.

Czy Twój Ledger jest fałszywy? Uwaga na nowy scam

Redaktor: Albert Czajkowski
Czy Twój Ledger jest fałszywy? Uwaga na nowy scam

Przestępcy wpadli na nowy pomysł kradzieży środków od inwestorów. Otóż wysyłają oni fałszywe urządzenia zastępcze klientom firmy Ledger, którzy zostali ujawnieni w wyniku niedawnego naruszenia bezpieczeństwa danych.

Nowy rodzaj oszustwa

Ledger jest ostatnio popularnym celem oszustów z powodu rosnących cen kryptowalut i wysokiej popularności portfeli sprzętowych od tej firmy. Eskalacja problemu nastąpiła po grudniowym wycieku danych ponad 270,000 adresów fizycznych, numerów telefonów oraz nazwisk. Klienci Ledgera po wycieku zgłaszali obawy, w których nieznane osoby żądały okupu i twierdziły, że znają adres oraz nazwisko ofiary. Niektórzy odbiorcy takich powiadomień wyrazili nawet troskę o swoje życie. Część z nich pochodziła z Polski.

Niedawno jednak oszuści wpadli na całkowicie nowy pomysł kradzieży środków. W poście na Reddicie pewien użytkownik podzielił się swoimi doświadczeniami po otrzymaniu pocztą czegoś, co wygląda prawie identycznie jak portfel sprzętowy Ledger Nano X. Urządzenie zostało dostarczone w autentycznie wyglądającym opakowaniu, a sam Ledger wyglądał jak oryginał.

Paczka z fałszywym portfelem Ledger

W paczce znajdował się również list, który wyjaśniał otrzymanie nowego urządzenia – Wysłaliśmy Ci nowe urządzenie, na które musisz się przełączyć, aby zachować bezpieczeństwo. Wewnątrz nowego pudełka znajduje się instrukcja, którą możesz przeczytać, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować nowe urządzenie.

Fałszywy list od Ledgera

Szkopuł jednak tkwił w tym nieszczęsnym liście, który mimo autentycznego problemu, który ujawnił ponad 270,000 adresów klientów na forum hakerskim RaidForum, zawierał błędy językowe i ortograficzne. Na dodatek użytkownicy Reddita porównali wnętrze portfela i ujawnili widoczną modyfikację. Na podstawie zdjęć badacz bezpieczeństwa i ekspert od hackowania, Mike Grover, znany również jako MG na Twitterze, powiedział portalowi BleepingComputer, że cyberprzestępcy dodali dysk flash i podłączyli go do złącza USB.

Wydaje się, że jest to po prostu dysk flash przypięty do Ledgera w celu dostarczania jakiegoś rodzaju złośliwego oprogramowania. – powiedział Grover.

Fałszywy Ledger vs prawdziwy

Załączona instrukcja do “Ledgera” mówi, aby podłączyć urządzenie do swojego komputera, otworzyć wyświetlony napęd i uruchomić załączoną aplikację (która uruchomi złośliwy plik). Następnie ofiara proszona jest o wpisanie frazy odzyskiwania, aby zimportować obecny portfel na nowe urządzenie. Warto dodać, że każdy, kto zna tę frazę, może zimportować portfel i uzyskać dostęp do zawartych w nim środków.

instrukcja do fałszywego ledgera

W ten sposób fraza trafia do oszustów, którzy  wykorzystują ją do zaimportowania portfela ofiary na własne urządzenia. Środki przepadają, a wszystko za sprawą dobrze skonstruowanego pomysłu i naiwności. Problem jest na tyle dobrze skonstruowany, że sam Ledger postanowił ostrzec swoich użytkowników, tworząc osobny post na swoim blogu wyjaśniający problem.

Ledger podkreślał wielokrotnie, że nigdy nie poprosi swoich użytkowników o udostępnienie ich frazy odzyskiwania, a w razie problemu komunikacja odbywa się bezpiecznie za pośrednictwem Ledger Live, nigdy pocztą lub telefonem. Dla wszystkich, którzy nie kupili swojego portfela Ledgera ze strony producenta, zalecamy sprawdzenie, czy jego urządzenie jest oryginalne.

Czy Twój Ledger jest fałszywy? Uwaga na nowy scam

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.