Czerwone flagi związane z projektem Worldcoin. Co budzi niepokój? | Wiadomości | CrypS.

Czerwone flagi związane z projektem Worldcoin. Co budzi niepokój?

worldcoin

Zdecentralizowany protokół Worldcoin wywołał mieszane emocje wśród społeczności kryptowalutowej. Część osób wyraziło zaniepokojenie kwestiami tj. centralizacja, prywatność i bezpieczeństwo.


W poniedziałek (tj. 24 lipca br.) uruchomiono projekt skoncentrowany na wydawaniu “cyfrowych paszportów”. Składa się on z World ID potwierdzającego cyfrową tożsamość oraz wirtualnej waluty WLD, którą użytkownicy otrzymują po utworzeniu portfela na dedykowanej platformie. 

Worldcoin cyfrowym dowodem tożsamości

Aby stać się częścią ekosystemu Worldcoin, użytkownicy muszą dołączyć skan swojej tęczówki za pośrednictwem jednego ze specjalistycznych urządzeń Orb Worldcoin. To z kolei stanowi poświadczenie tożsamościowe, które zostaje następnie zabezpieczone za pomocą kryptografii

World ID może być wykorzystywane, jako identyfikator w świecie cyfrowym. Stanowi on dowód na to, żę jest się prawdziwą i niepowtarzalną osobą w przestrzeni online, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. 

Ten globalny “cyfrowy paszport” może być przechowywany na urządzeniach mobilnych. Identyfikatory te mają wykorzystywać dowód zerowej wiedzy do ochrony danych bazowych tj. dane biometryczne oraz działać w zgodzie z procedurą KYC i AML

Zgodnie z danymi umieszczonymi w oficjalnym dokumencie opisującym Worldcoina, został on początkowo wdrożony na blockchainie Polygon. Jego aktualna wersja działa jednak w sieci głównej Ethereum przy wykorzystaniu protokołu Optimism.

Potencjalne pułapki

Wielu ekspertów branżowych wyraziło swoje poglądy na temat nowo uruchomionego projektu. Przykładowo niektórzy uznali, iż scentralizowany charakter Worldcoina może być jednym z głównych punktów narażonych na awarię. 

Wśród osób, które zabrały głos, znalazł się m.in. współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin. Podkreślił on, że Worldcoin jest wyjątkowy ze względu na to, iż opiera się na wysoce wyrafinowanej biometrii. Rosyjsko-kanadyjski programista wspomniał obok o zagrożeniach związanych z nieuniknionymi wyciekami danych, erozją zdolności ludzi do anonimowego poruszania się po Internecie, czy potencjalnym przymusem ze strony autorytarnych rządów.

Swoje negatywne odczucia do Worldcoina już w 2021 r. wyraził Edward Snowden. Pisał on o obawach dot. procesu skanowania tęczówki i przechowywania tych danych. Z kolei znany analityk widniejący pod pseudonimem ZachXBT odwołał się do raportu opublikowanego przez MIT, w którym stwierdzono, że zespół WorldCoin chwalił się, ilu ma użytkowników, podczas gdy w rzeczywistości wykorzystywał ludzi w krajach rozwijających się do prowadzenia testów związanych ze swoją technologią.

worldcoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.