Craig Wright twierdzi, że "rozdeptał dysk twardy" z kluczem do portfela Satoshiego | Wiadomości | CrypS.

Craig Wright twierdzi, że „rozdeptał dysk twardy” z kluczem do portfela Satoshiego

Mariusz Przepiórka
craig wright twierdzi, że rozdeptał dysk z kluczami do portfeli btc satoshiego nakamoto

Craig Wright powiedział w norweskim sądzie, że „nadepnął na dysk twardy”, który zawierał „kluczowe elementy” wymagane do dostępu do kluczy prywatnych Satoshiego Nakamoto. Podkreślił również, że z tego powodu „niewiarygodnie trudno” udowodnić kryptograficznie, że to on jest twórcą bitcoina. Wright przyznał sobie ten tytuł w 2016 roku, jednak do tej pory nie przedstawił twardych dowodów.


Niezdolność Wrighta do poparcia swoich twierdzeń akceptowalnymi dowodami jest przedmiotem procesu w Norwegii, jednego z dwóch postępowań toczących się pomiędzy Wrightem a użytkownikiem Twittera o pseudonimie Hodlonaut (prawdziwe nazwisko Magnus Granath). Sprawa generalnie dotyczy serii tweetów opublikowanych przez Hodlonauta w marcu 2019, w których nazwał Wrighta oszustem i fałszerzem.

Wright wcześniej próbował udowodnić, że jest Satoshim w 2016 roku, demonstrując „dowód”, że kontroluje klucze prywatne Satoshiego – najpierw w prywatnych sesjach z deweloperem bitcoina Gavinem Andresenem i byłym dyrektorem Fundacji Bitcoin Jonem Matonisem (Andresen później powiedział, że został „oszukany” przez Wrighta, a Matonis przeszedł do pracy w firmie należącej do Wrighta), a następnie w publicznym wpisie na blogu oferującym „dowód”, który został całkowicie obalony przez kilku znanych ekspertów.

Wright zmienia schemat argumentacji

Jak uważa CoinDesk, w Norwegii Wright nie próbuje już przekonać sądu za pomocą dowodów kryptograficznych – częściowo dlatego, że miał celowo zniszczyć swój jedyny dowód. Jego zdaniem zniszczenie dysku twardego było jedynym sposobem na uniknięcie konieczności kryptograficznego dowodzenia swej tożsamości.

Aby udowodnić swe twierdzenia, Wright zamierza wykorzystać własne osiągnięcia akademickie (które, podobnie jak wiele innych jego twierdzeń, są również powszechnie kwestionowane), historię zawodową, liczne patenty i swoje relacje z wieloma osobami, w tym z Gavinem Adresenem.

Hodlonaut również zeznawał podczas środowego posiedzenia sądu i opowiadał o swym życiu, karierze, zainteresowaniu kryptowalutami oraz tweetach z marca 2019 roku.

– Osobiście nigdy nie byłem wyznawcą Satoshiego. Mam ogromny szacunek dla tej osoby lub osób, które stoją za nazwiskiem Satoshi Nakamoto – powiedział Hodlonaut. – Czytałem artykuły autorstwa Satoshiego. Wydawał się skromną, miłą osobą, która była zaangażowana w swój projekt.

Przyznał też, że o Wrighcie usłyszał po raz pierwszy w 2015 roku podczas konferencji, na której występował m.in. Nick Szabo. Wright zaczął sprzeczać się z Szabo na temat Kompletności Turinga. Niewiele później pojawiły się artykuły, w których Wright twierdził, że Satoshi Nakamoto to właśnie on. Hodlonaut opowiedział również o hejcie, z jakim spotkał się po podważeniu uczciwości Wrighta. Właśnie to było jednym z głównych powodów, dla których pozwał Wrighta i domaga się przedstawienia dowodu na to, że to właśnie on jest Satoshim.

craig wright twierdzi, że rozdeptał dysk z kluczami do portfeli btc satoshiego nakamoto



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.