Changpeng Zhao komentuje swój wyrok. Co dalej z byłym CEO Binance? | Wiadomości | CrypS.

Changpeng Zhao komentuje swój wyrok. Co dalej z byłym CEO Binance?

Filip Dzięciołowski
Changpeng Zhao

Wczoraj w Sądzie Federalnym zapadł wyrok dotyczący skazania założyciela i byłego CEO giełdy Binance, czyli Changpeng Zhao. Biznesmen, który przyznał się do złamania tajemnicy bankowej i dopuszczenia do prania pieniędzy za pośrednictwem swojej platformy, spędzi w więzieniu 4 miesiące oraz zapłaci 50 mln USD kary. 


  • CZ nie protestował wobec tej decyzji sędziego i opublikował po wszystkim oświadczenie na X,
  • Były dyrektor generalny Binance napisał, że dziękuje wszystkim osobom za wsparcie i czas zakończyć pewien etap,
  • Zhao będzie najbogatszą osobą w historii USA, która odbędzie wyrok w więzieniu federalnym. Jego majątek jest wyceniany na 40 miliardów dolarów,
  • Słowa wsparcia dla niego płyną ze wszystkich stron od osób związanych z branżą kryptowalut, a także spoza niej.

Changpeng Zhao skazany

Można powiedzieć, że wydając wczoraj wyrok 4 miesięcy pozbawienia wolności dla Changpeng Zhao, sędzia Richard Jones postawił kropkę nad i w sprawie dochodzenia, jakie było prowadzone przez amerykański Departament Sprawiedliwości przeciwko giełdzie Binance.

Ten proces trwał bowiem od 2018 roku, by w listopadzie 2023 doprowadzić od ugody, w wyniku której giełda definitywnie wycofała się ze Stanów Zjednoczonych, zgodziła się zapłacić 4,3 miliarda dolarów kary, a Zhao zrezygnował z dotychczas pełnionej funkcji CEO firmy i ją opuścił.

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, założyciel Binance nie próbował wywinąć się od wyroku i od początku deklarował, że weźmie odpowiedzialność za stawiane mu zarzuty. Po wczorajszej decyzji sądu, jakoby ten miał pójść za kratki na 4 miesiące i zapłacić 50 milionów dolarów kary, Zhao opublikował na X następujący wpis:

Biznesmen podziękował wszystkim osobom, które go wspierały – zarówno w formie listów poparcia wysyłanych do sędziego, jak i również w social mediach. Przekazał, że czas “zamknąć pewien etap”, by móc rozpocząć nowy. Jak zaznaczył, branża kryptowalut dzięki tej sytuacji zyska w oczach społeczeństwo, bowiem będzie się kłaść jeszcze większy nacisk na zachowanie zgodności wszelkich działań z literą prawa. To tylko umocni jej morale.

Zhao napisał, że nadal będzie pasywnie inwestował w rozwój tego sektora (zapewne jako anioł biznesu lub z ramienia jakiej firmy o charakterze venture capital), ale przede wszystkim chce się skupić na swoim nowym projekcie, który jest poświęcony edukacji online.

Jak przekazał Sam Mangel, konsultant ds. więziennictwa federalnego w przekazanym mediom komunikacie, CZ będzie odbywać wyrok w ośrodku o niskim poziomie bezpieczeństwa. Jednym z powodów takiej decyzji jest fakt, że założyciel Binance nie jest Amerykaninem.

Nie będzie on raczej narażony na przebywanie z więźniami skazanymi za morderstwa czy inne brutalne przestępstwa. Ciekawostką jest fakt, że Zhao będzie najbogatszą osobą w historii USA, która odbędzie wyrok w więzieniu federalnym, z majątkiem szacowanym na około 40 miliardów dolarów.

Changpeng Zhaoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.